Będzie remont starego mostu w Sandomierzu?

  Będzie remont starego mostu w Sandomierzu?

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Stary most od 2013 roku jest wyłączony z użytkowania. Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie wyremontowany.

  Stary most od 2013 roku jest wyłączony z użytkowania. Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie wyremontowany. ©Małgorzata Płaza

  Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego województwa zabiegają o remont starego mostu na Wiśle oraz budowę ulicy Lwowskiej bis w Sandomierzu.
  Stary most od 2013 roku jest wyłączony z użytkowania. Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie wyremontowany.

  Stary most od 2013 roku jest wyłączony z użytkowania. Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie wyremontowany. ©Małgorzata Płaza

  Zobacz też:
  Pożar mostu kolejowego w Kanadzie. Przeprawa doszczętnie spłonęła  Jak już informowaliśmy, remontu mostu i budowy Lwowskiej bis zabrakło w rządowym programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023. Nie pomogła petycja mieszkańców o uzupełnienie listy, poparta 1500 podpisami.
  Interpelacja w sprawie drogowych inwestycji w Sandomierzu została skierowana do premier Beaty Szydło.
  - Postawiliśmy w niej pytanie, czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 i umieszczenia w nim sandomierskich inwestycji. Pytamy również o możliwość sfinansowania naszych zadań bezpośrednio z budżetu państwa – informuje Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Sandomierza.

  Program przygotowany przez poprzedni rząd jest, jak podkreślił Marek Kwitek, aktualizowany. Jest to konieczne, bowiem brakuje w nim około 90 miliardów złotych. Tak duża jest rozbieżność między wartością zapisanych w programie inwestycji a kosztorysem przedstawionym przez generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. Cały czas wpływają sygnały od samorządów i społeczności lokalnych w sprawie uzupełnienia listy.

  Jeśli inwestycji nie uda się wpisać do programu, pozostaną starania o uwzględnienie ich w budżecie państwa na 2017 rok. Przy takim rozwiązaniu konieczne może być podzielenie inwestycji na etapy. Obecnie remont przeprawy i budowa drogi traktowane są jako całość.
  Marek Kwitek podkreśla, że w pierwszej kolejności należy wyremontować most i dopuścić do równoczesnego ruchu pojazdów starą i nową przeprawą. Drugim etapem miałaby być budowa Lwowskiej bis.

  W pełni przygotowani
  Jak informowała Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, pod względem formalnym cała inwestycja jest przygotowana do realizacji. Drogowcy mają decyzję lokalizacyjną, na podstawie której wypłacono odszkodowania właścicielom przejmowanych terenów. Wydane zostało pozwolenie na budowę, choć trzeba je będzie zaktualizować. Przygotowania pochłonęły już w sumie około 5 milionów złotych pochodzących z budżetu państwa.
  Kilka lat temu koszt całej inwestycji szacowany był na 220 milionów złotych, w tym remont mostu na około 90 milionów. Jak twierdzi Marek Kwitek, faktyczne koszty będą prawdopodobnie niższe.

  Sytuacja wróciła do punktu wyjścia
  Nowa droga i drugi most na Wiśle mają rozwiązać problemy komunikacyjne w newralgicznym punkcie drogi krajowej numer 77. Lwowską bis ma się odbywać ruch tranzytowy w kierunku Rzeszowa i Przemyśla. Zatłoczona obecnie ulica Lwowska ma stać się drogą lokalną.

  Nowa trasa ma mieć parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego. W ramach inwestycji planowana jest między innymi budowa trzech wiaduktów oraz rozbudowa skrzyżowania ulicy Lwowskiej z ulicą Wielowiejską.
  Postawienie nowego mostu okazało się jednak pierwszym i ostatnim etapem przedsięwzięcia. Tylko przez niespełna dwa lata ruch odbywał się dwoma mostami, i to w ograniczonym zakresie. W 2013 roku stara konstrukcja ze względu na fatalny stan techniczny została wyłączona z użytkowania.

  Sandomierzanie mówią, że sytuacja wróciła do punktu wyjścia, gdyż czynny jest jeden most, a korki jak były, tak są. Ruch jest tam ogromny, w ciągu doby przez most w Sandomierzu przejeżdża 25 tysięcy aut.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama