Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują na Podkarpaciu. Przybywa chorych na boreliozę w regionie!

Ewa Kurzyńska
W pierwszym półroczu tego roku stwierdzono blisko 300  przypadków boreliozy, którą przenoszą kleszcze. Po lekkiej zimie jest ich zatrzęsienie.
W pierwszym półroczu tego roku stwierdzono blisko 300 przypadków boreliozy, którą przenoszą kleszcze. Po lekkiej zimie jest ich zatrzęsienie.
Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie, ale także w miejskim parku czy przydomowym ogródku. Pajęczaki najbardziej aktywne są na progu wiosny i latem. Ukąszenie może skończyć się boreliozą. Rocznie na Podkarpaciu wykrywa się od 700 do 1000 zachorowań. W pierwszym półroczu tego roku zdiagnozowano 294 przypadki boreliozy.

40 pacjentów tylko jednego dnia

- W czwartek przyjąłem ponad 40 pacjentów. Zdecydowana większość z nich została skierowana do poradni chorób zakaźnych z podejrzeniem boreliozy - mówi lekarz medycyny Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog i pediatra z Rzeszowa.

Charakterystycznym objawem schorzenia jest tak zwany rumień wędrujący, który po kilku, kilkunastu dniach od ukąszenia może - ale nie musi - pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Niekoniecznie w miejscu ukłucia! Ten objaw ma trzy czwarte zakażonych.

Różne formy, często owalny kształt

- Zmiana może przybierać różne formy, najczęściej ma owalny kształt, przypominający miejsce po oparzeniu. Zazwyczaj nie swędzi. Choremu mogą dokuczać także bóle głowy i mięśni, gorączka, osłabienie i inne objawy ogólne - wyjaśnia doktor janusz Kaliszczak.

Osoby z silnym układem odpornościowym mogą same zwalczyć chorobę. Jednak u większej chorych dochodzi do uogólnienia się infekcji. Co ważne, chorobę można skutecznie leczyć za pomocą antybiotyków. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i podjęte leczenie skutecznym lekiem przez odpowiednio długi czas, tym lepiej.

Z badaniem czasami trzeba poczekać

Kiedy warto pomyśleć o badaniu w kierunku borelii?
- Na pewno nie od razu po tym, jak kleszcz nas ukąsi. Organizm potrzebuje czasu, by wytworzyć charakterystyczne przeciwciała, oznaczane w badaniu. Gdy nie ma objawów boreliozy, z badaniem czeka się co najmniej 3-4 tygodnie - wyjaśnia specjalista.

Warto wiedzieć, że tylko część kleszczy może nas zakazić groźnymi chorobami. Szacuje się, że w Polsce od kilkunastu do 30 procent tych pajęczaków ma boreliozę.

Wyciągniętego ze skóry pasożyta (możliwie w całej postaci) włożyć go do szczelnego i czystego pojemnika i zawieźć na badania. Badania wykonują niektóre stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie