Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc domowa na Podkarpaciu. Coraz częściej ofiarami są mężczyźni

Małgorzata Froń
Wedle policyjnych statystyk co dwudziesta sprawa związana z przemocą domową dotyczy bitych mężczyzn
Wedle policyjnych statystyk co dwudziesta sprawa związana z przemocą domową dotyczy bitych mężczyzn Krzysztof Łokaj
Na Podkarpaciu w 2014 roku policjanci podjęli 4328 interwencji dotyczących przemocy domowej, uruchamiając procedurę „Niebieskiej Karty”.

- Liczba sprawców przemocy w rodzinie w 2014 roku to 4368, z czego 4097 stanowią mężczyźni, a 244 kobiety. Dla porównania w 2015 roku policyjnych Niebieskich Kart było 4274, a sprawców przemocy 4318, z czego mężczyzn - 4160, a kobiet - 290 - wylicza komisarz Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji. - W 2016 roku od stycznia do sierpnia na Podkarpaciu policjanci wszczęli 2723 procedury Niebieskiej Karty, a sprawcy przemocy w rodzinie to 2753 osoby, z czego mężczyźni - 2590, a kobiety - 155. Porównując lata 2014 i 2015 wystąpiłnieznaczny wzrost liczby kobiet jako sprawców takiej przemocy, przy czym ich udział jako sprawców jest wciąż na poziomie 5-6 procent.

Ona bije, on milczy

Policyjne statystyki nie oddają jednak całej prawdy o tym zjawisku, bo bici mężczyźni najczęściej wolą milczeć, a przed szukaniem pomocy powstrzymuje ich wstyd.
- Rzeczywistość, kiedy żona bije męża, to u nas temat tabu. Mężczyźni nie chcą przyznać się, że są poniżani, a często bici przez kobiety, bo to godzi w stereotyp silnego i zaradnego samca - ocenia doktor Henryk Pietrzak psycholog z Rzeszowa. - Zmienia się rola kobiety w naszym społeczeństwie. To już nie jest przysłowiowa „kura domowa”, ale coraz częściej kobieta dobrze wykształcona, dobrze zarabiająca. W tych trudnych czasach wielu mężczyzn nie radzi sobie z problemami. Kobiety przejmują więc ich role, a samych mężczyzn traktują jak dzieci, które mają się słuchać, bo w przeciwnym razie czeka ich kara.

Psycholog dodaje, że ogromne znaczenie ma tutaj także alkohol. - Coraz więcej kobiet pije, a pod wpływem alkoholu puszczają pewne bariery, dlatego także dochodzi do przemocy.

Odurzanie na drugie danie

Czasem owa przemoc ma ekstremalny wymiar. Kilka lat temu opinię publiczną zbulwersowała sprawa małżeństwa z powiatu rzeszowskiego. Żona znęcała się nad mężem, dochodziło do awantur, bicia, regularnie go też podtruwała, dosypując mu do jedzenia środki odurzające. W końcu nie wytrzymał i zgłosił sprawę na policję. Kobieta trafiła przed oblicze sądu i usłyszała wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata.

Dlaczego kobiety biją

Profesor Czesław Kłak z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa mówi, że na pytanie dlaczego kobiety dopuszczają się coraz częściej aktów przemocy nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. - Generalizując można powiedzieć, że jest to wypadkowa różnych czynników. Myślę, że przyczyny tego stanu rzeczy tkwią generalnie w braku umiejętności rozwiązywania problemów życiowych, zaburzeń w pełnieniu roli żony i matki, konfliktowość relacji z partnerem, która najczęściej jest wywoływana przez owego partnera, czy też złe warunki socjalno-bytowe. Na pewno związek z przestępczością kobiet ma ich sytuacja życiowa, w tym wykształcenie, możliwości zarobkowe. Z badań Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej wynika, że częściej aktów przemocy w rodzinie dopuszczają się kobiety o wykształceniu podstawowym lub średnim, o niskiej stopie życiowej, nie posiadające majątku. Rzadziej takie zachowania obserwujemy o kobiet o wykształceniu wyższym, z ustabilizowaną sytuacją zawodową - ocenia profesor Kłak.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie