Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęcie roku szkolnego w podkarpackich szkołach. Było błogosławieństwo

KAT
W Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie, w tym roku  naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 100 uczniów w klasach technikum i zasadniczej szkole zawodowej
W Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie, w tym roku naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 100 uczniów w klasach technikum i zasadniczej szkole zawodowej Klaudia Tajs
W Tarnobrzegu nie było miejskiej inauguracji roku szkolnego. Dyrektorzy organizowali powitanie z uczniami we własnym gronie. Po krótkich apelach uczniowie rozchodzili się do klas na spotkania z wychowawcami.

We tarnobrzeskich szkołach naukę rozpoczyna 6 tysięcy 318 uczniów, z czego do klas pierwszych szkół podstawowych przyszło 165 uczniów. Utworzono dla nich dziesięć oddziałów. Niż demograficzny nie omija tarnobrzeskich szkół czego dowodem są cyfry. Przed rokiem liczba uczniów wynosiła 6 404, z czego w klasach pierwszych szkół podstawowych naukę rozpoczynało 427 uczniów w 21 oddziałach.
Nowością i wyzwaniem dla tarnobrzeskich nauczycieli, jak i samego samorządu jest 50-osobowa grupa uczniów z Ukrainy, która rozpocznie edukację w szkołach ponadgimnazjalnych. Najwięcej uczniów bo 29 wybrało „budowlankę” czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3. Młodzież wybrała Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „rolnik” i 1 oraz Zespół Szkół imienia Ks. Staszica. Z myślą o młodzieży z Ukrainy władze miasta odremontowały dodatkowe piętra w miejskim internacie, gdzie uczniowie zamieszkają. Z nowym wyzwaniem zmierzy się Jolanta Kociuba naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta Tarnobrzega. - Liczymy na to, że będzie to ciekawe wyzwanie kulturowe - przyznała naczelnik Kociuba. - Są to uczniowie bardzo ambitni. Dla nich wyjazd do Polski jest szansą. Dobrze uczą się i nie sprawiają kłopotów wychowawczych. Uczniowie ci będą mieli o pięć godzin nauki języka polskiego więcej, od swoich polskich kolegów.

W szkołach ponadgimnazjalnych w Nowej Dębie, Gorzycach oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Grębowie, prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu naukę rozpoczęło ponad 700 uczniów. Kolejne 108 osób kształci się w szkołach dla dorosłych. Grono nauczycieli liczy 121 osób. Starosta Paweł Bartoszek po wakacyjnej przerwie powitał uczniów w Zespole Szkół w Gorzycach. Wicestarosta Krzysztof Pitra pojechał do Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie, gdzie dzięki współpracy z firmą Pilkington Automotive uruchomiono nowy kierunek kształcenia - technik obróbki szkła.

Mimo niżu demograficznego w szkołach prowadzonych przez Urząd Miasta, naukę rozpocznie 5489 uczniów, z kolei przez Starostwo Powiatowe - 4055.

„Witaj szkoło” to czas podsumowań dla samorządów. W tym roku w stalowowolskich podstawówkach notowana jest rekordowa niska ilość pierwszoklasistów. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich liczba spadła z 790 do 180. 3219 uczniów rozpocznie naukę w szkołach podstawowych, 1190 w gimnazjach, 540 w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym.

W szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Stalowowolski będzie w tym roku uczyło się 3 538 uczniów, a kolejnych 373 w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Oprócz nich, nowy rok szkolny rozpoczęli również uczniowie Zespół Szkół numker 6 Szkół Specjalnych - w sumie 210 dzieci, w tym 88 w ramach wczesnego wspomagania. Na 4 tysiące 55 uczniów, 1083 to pierwszoklasiści. W tym roku placówki prowadzone przez powiat zachęciły swoją ofertą ponad 220 uczniów z powiatu niżańskiego i ponad 50 z powiatu tarnobrzeskiego.

Starosta nie ukrywa, że jest bardzo zadowolony z wyników tegorocznego naboru. – To dobry wynik, nasze szkoły uruchomią wszystkie z zaplanowanych wcześniej oddziałów. Cieszę się tym bardziej, że w prowadzonych przez nas placówkach oprócz młodzieży z Powiatu Stalowowolskiego, stale przybywa dzieci z innych powiatów. W tym roku pozyskaliśmy spoza naszego powiatu aż 331 nowych uczniów, co stanowi aż 32 procent wszystkich pierwszoklasistów. Najwięcej z nich – ponad 220, jest z Powiatu Niżańskiego, ponad 50 z Powiatu Tarnobrzeskiego. To, że nasze szkoły przyciągają młodzież spoza naszego powiatu świadczy tylko o tym, że kształcą na dobrym poziomie, a ich oferta edukacyjna jest atrakcyjna dla młodzieży – mówi Janusz Zarzeczny.

Od 1 września wychowanie przedszkolne obejmie dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Dodatkowo od 1 września dzieci 6-letnie oraz chętne dzieci 5-letnie i 4-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie