Świat zjechał do Rzeszowa na

  Świat zjechał do Rzeszowa na targi lotnicze i kosmiczne

  Małgorzata Froń

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pierwszy raz na Podkarpaciu odbywa się tak prestiżowa impreza. Bierze w niej udział około 150 firm z branży lotniczej z 20 krajów z całego świata

  Pierwszy raz na Podkarpaciu odbywa się tak prestiżowa impreza. Bierze w niej udział około 150 firm z branży lotniczej z 20 krajów z całego świata ©Krzysztof Łokaj

  Od poniedziałku w centrum w Jasionce trwają targi lotnicze - Aerospace & Defense Meetings
  Pierwszy raz na Podkarpaciu odbywa się tak prestiżowa impreza. Bierze w niej udział około 150 firm z branży lotniczej z 20 krajów z całego świata

  Pierwszy raz na Podkarpaciu odbywa się tak prestiżowa impreza. Bierze w niej udział około 150 firm z branży lotniczej z 20 krajów z całego świata ©Krzysztof Łokaj

  ZOBACZ:
  PO: Żądamy debaty z politykami PiS


  Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press


  - To będzie wydarzenie w branży lotniczej, jakiego jeszcze nie było nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce - zapowiadał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Jesteśmy współorganizatorem Aerospace & Defense Meetings.

  Do udziału w imprezie zgłosiło się 150 firm z ponad 20 krajów. - Aerospace & Defense Meetings Central Europe-Rzeszów nie będą jednak zwykłymi targami lotniczymi. To projekt, którego celem jest koja-rzenie partnerów biznesowych z branży lotniczej i kosmicznej. Polskie firmy będą miały szansę nawiązać kontakty biznesowe ze światowymi liderami branży lotniczej - tłumaczył marszałek.

  Na targach są światowi giganci branży lotniczej

  Udział w targach wezmą firmy z: Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Norwegii, Francji, Niemiec, Belgii, Czech, Węgier, Ukrainy. Są to potentaci z branży lotniczej, czyli Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Bell Helicopter czy Thales. Będą też największe firmy Doliny Lotniczej: Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Pratt & Whitney Rzeszów SA, a także Pratt & Whitney Kalisz, WSK „PZL-Świdnik”, MTU Aero Engines Polska, Safran Transmission Systems Poland, Hamilton Sundstrand Poland, Goodrich Aerospace Poland, Avio Polska, Heli One Poland, MTU Aero Engines Polska.

  Na targach są także przedstawiciele dużych europejskich regionów, m.in.: Malty, Sardynii, Apulii, Andaluzji, Kampanii, Tuluzy, a także z klastrów lotniczych z Francji, Niemiec i Polski zainteresowani rozwijaniem współpracy.

  Pierwszy ważny krok

  To, że targi są ogromną szansą dla regionu potwierdza także Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Nasze ministerstwo objęło swoim patronatem majowe targi na Podkarpaciu - mówił Hamryszczak. - Wspieramy tego typu działania, które prowadzą do zacieśnienia współpracy polskiego sektora przemysłu lotniczego z partnerami z zagranicy.

  Podczas pierwszego dnia targów odbyła się debata panelowa pod hasłem „Europejskie Regiony Lotnicze - międzyregionalna współpraca w ramach wspólnych priorytetów Re-gionalnej Strategii Innowacji”.

  Wzięli w niej udział: Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w MR, Władysław Ortyl, marszałek województwa, Thilo Schoenfeld, Aerospace Valley (Dolina Lotnicza) - Oksytania i Nowa Akwitania (Francja), wicedyrektor ds. międzynarodowych, Jurgen Vogel - Klaster Lotniczy BavAIRia - Bawaria (Niemcy) - koordynator programów międzynarodowych, Paolo Casalino - Apulia (Włochy) - dyrektor przedstawicielstwa Regionu Apulia w Brukseli, Marek Bujny - Dolina Lotnicza.

  Marek Bujny, wiceprezes Doliny Lotniczej podkreśla, że to pierwszy rząd po 1989 roku, który zainteresował się tematyka kosmiczną i ma nadzieję, że ten kierunek będzie kontynuowany.

  - My, oczywiście jesteśmy realistami i nie oczekujmy, że natychmiast po tych targach podpisanych zostanie setki kontaktów. W tym momencie chodzi o to, żeby zrobić ten pierwszy, ważny krok, nawiązać współpracę, pokazać nasz region, prężnie rozwijające się firmy. Potem będziemy mogli myśleć o tym, żeby takie imprezy odbywały się cyklicznie - mówi wiceprezes.

  Będziemy członkiem ESK Nereus

  Wczoraj, w drugim dniu targów, w G2A Arena Wystawienniczo- -Kongresowym w Jasionce została podpisana umowa dotycząca wstąpienia województwa podkarpackiego do Europejskiej Sieci Kosmicznej Nereus. W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli: marszałek Władysław Ortyl oraz Paolo Casalino - Apulia (Włochy) - dyrektor przedstawicielstwa Regionu Apulia w Brukseli i Roya Ayazi, generalny sekretarz Sieci Kosmicznej Nereus.

  Zaplanowano także warsztaty tematyczne i seminaria. W trzecim dniu targów będą się odbywać rozmowy biznesowe pomiędzy uczestnikami imprezy oraz wizyty studyjne w podkarpackich firmach Doliny Lotniczej.


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo