Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlaki tematyczne na Podkarpaciu cieszą się coraz większym zainteresowanym turystów

Zdzisław Surowaniec
Zamek w Łańcucie.
Zamek w Łańcucie. Zdzisław Surowaniec
Mija trzynaście lat, kiedy z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli utworzony został Szlak Turystyczny Gniazd Rodowych Lubomirskich.

Atutem, który z całą pewnością wpływa na atrakcyjność szlaku jest ogromne zróżnicowanie geograficzne i krajobrazowe. Szlak ma swój początek w Stalowej Woli, skąd wiedzie przez Baranów Sandomierski, Przeworsk do Rzeszowa i Łańcuta płaskimi, malowniczymi terenami Kotliny Sandomierskiej. Północna i południowa część tego odcinka to szerokie i podmokłe równiny, zaś na obszarze środkowym znajdują się malownicze wzniesienia wydmowe.

Od Boguchwały aż do Przemyśla będziemy się poruszać szlakiem biegnącym u podnóża Karpat. W drodze z Przemyśla do Sanoka możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy Pogórza Przemysko-Dynowskiego oraz Góry Słonne. Najwyższy punkt na tym odcinku ma 620 metrów nad poziomem morza. Geograficznie teren ten jest zaliczany do Pogórza Karpackiego, które licznie urozmaicają pasma wzgórz o wysokości od 300 do 600 metrów nad poziomem morza.

Kolejnym przystankiem jest Miejsce Piastowe, a szlak do niego wiedzie przez Doły Jasielsko-Sanockie. Potem udajemy się do Dukli, a w Przełęczy Dukielskiej, przecinamy granicę polsko-słowacką. Po drugiej stronie granicy należy obowiązkowo przejść podnóżem Karpat do Barjejowa i Starej Lubowli – majestatycznego zamku Lubomirskich, oraz odwiedzić Podoliniec. Z niego wyruszamy z powrotem do Polski – odwiedzamy Nowy Sącz, a z niego udajemy się do Wiśnicza, w którym znajduje się ostatni zabytek – Zamek Książąt Lubomirskich, który nadal należy do rodziny Lubomirskich i został przez nią odrestaurowany. Fundacja od ponad stu lat prowadzi prace renowacyjne na terenie zamku. Kompleksowy remont został przeprowadzony w sali balowej. Odnowiono niemal całą reprezentacyjną komnatę. Fundacja zainwestowała w renowację parkietu, uzupełnienie tynków i konserwację stropu. Na ścianach zawisły kopie wielkoformatowych portretów członków rodu. Odnowiony został kartusz z rodzinnym herbem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie