Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wesele" na ludowo w regionie [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
W Tarnobrzegu akcję „Narodowego Czytania” zorganizowano na Placu Bartosza Głowackiego.
W Tarnobrzegu akcję „Narodowego Czytania” zorganizowano na Placu Bartosza Głowackiego. dolinasmaku.eu
Narodowe Czytanie miało w tym roku wyjątkową atmosferę, jaką stworzył młodopolski arcydramat Stanisława Wyspiańskiego.

W Tarnobrzegu na Placu Bartosza Głowackiego, w Stalowej Woli w Bibliotece Międzyuczelnianej, w Nisku w Parku Miejskim, w Rudniku nad Sanem w Bibliotece Publicznej odbyła się w sobotę kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

W organizację włączyło się wiele instytucji i ludzi kultury. W Stalowej Woli dramat Wyspiańskiego można było usłyszeć w interpretacji samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, nadleśnictwa oraz mieszkańców.

O oprawę artystyczną zadbali Chór „Lasowiacy” i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. W przerwach pomiędzy scenami dramatu zaprezentowali się również akordeoniści - bracia Piotr i Paweł Żurawscy.

Wzorem ubiegłego roku, przy współpracy ze Stalowowolską Strefą Gospodarczą, biblioteka zaproponowała gościom, którzy zjawią się na Narodowym Czytaniu bicie okolicznościowej monety. Każdy chętny mógł również do swojego egzemplarza „Wesela” wbić specjalną pieczęć przygotowaną na tę okoliczność przez Kancelarię Prezydenta RP. W Stalowej Woli imprezie towarzyszyła wystawa poświęcona „Weselu” oraz twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

W Tarnobrzegu akcję organizowali członkowie portalu dolinasmeku.eu wspólnie z miejską biblioteką. „Wesele” czytali przedstawiciele różnych fachów, występując w... strojach służbowych. Był też odtańczony polonez a pasjonaci z portalu dolinasmakow.eu poczęstowali wszystkich pysznym rosołem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, rozpoczęli czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie