Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z niepłaceniem abonamentu. Urzędy ścigają dłużników

Grzegorz LIPIEC
Poczta Polska i urzędy skarbowe będą ścigać tych, którzy zalegają z opłatami abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Tyle osób zalega

Tyle osób zalega

Według Głównego Urzędu Statystycznego spośród zarejestrowanych i niezwolnionych z wnoszenia opłaty abonamentowej, zalega z wpłatami 2 miliony 979 tysięcy 285 abonentów. Opłata roczna za użytkowanie telewizora lub odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego wynosi 199,80 złotych.

Każdy, kto ma radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Zaległości przekraczają już dwa miliardy złotych!

Przed okresem wakacyjnym Poczta Polska tylko zapowiedziała akcję. Jesienią rozpoczęło się wyszukiwanie osób oraz firm, którzy nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego.

STATYSTYKI

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 98,5 procent gospodarstw domowych w Polsce posiada odbiornik telewizyjny. Główny Urząd Statystyczny szacuje również, że w gospodarstwach domowych jest około 14,3 milionów odbiorników telewizyjnych. Zarejestrowanych abonentów jest w Polsce prawie siedem milionów (firmy i osoby fizyczne), z tej liczby należy odjąć osoby zwolnione z opłaty (ponad dwa miliony), to daje cztery miliony zarejestrowanych abonentów - wliczają się w to zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Spośród zarejestrowanych abonentów i niezwolnionych z wnoszeniem opłat zalega 2.979.285 abonentów.

Płaci 1.236.102 zarejestrowanych abonentów, z czego 182 tysiące to firmy - reszta firm zatem nie płaci. Kwota zadłużenia przekracza już dwa miliardy złotych.

ZAPŁAĆ RAZ

W niektórych regionach naszego kraju Poczta Polska wysyła upomnienia wzywające do regulowania należności. Co więcej pomaga jej w tym urząd skarbowy. Uregulowane muszą być zaległości sięgające pięciu lat wstecz. Kary dla osób fizycznych opiewają na kwotę powyżej 1500 złotych.

Według Ministerstwa Finansów dochodzenie należności z tytułu abonamentu w trybie egzekucji administracyjnej powinno być ostatecznością, szczególnie z uwagi na uciążliwość procedur i związane z tym dodatkowe koszty. Sposobem na uniknięcie tych konsekwencji jest dobrowolne wypełnianie obowiązków, czyli… płacenie abonamentu.

Opłata za użytkowanie aparatu radiofonicznego wynosi: 5,50 złotych za jeden miesiąc, a za cały rok zamyka się kwotą 59,40 złotych. Natomiast w przypadku telewizora lub odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego, to miesięcznie płacimy 18,50 złotych, a rocznie 199,80 złotych.

Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie w niepłaceniu abonamentu. Jego ściągalność plasuje nas na szarym końcu europejskiej stawki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie