Jedz śniadanie! To najważniejszy

  Jedz śniadanie! To najważniejszy posiłek dnia

  Grzegorz LIPIEC lipiec@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jedz śniadanie! To najważniejszy posiłek dnia

  ©sxc.hu

  8 listopada obchodzić będziemy Dzień Zdrowego Śniadania. To podstawowy ładunek energii na długi i aktywny dzień, czy to w pracy, czy w szkole.
  Jedz śniadanie! To najważniejszy posiłek dnia

  ©sxc.hu

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do pracy, a dzieci do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

  Statystyka Banków Żywności oraz firmy Danone są porażające. Okazuje się, że 40 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie spożywa drugiego śniadania, 220 tysięcy dzieci odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, na przykład wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu. 130 tysięcy uczniów szkół podstawowych cierpi na niedożywienie.

  PROGRAM DLA SZKÓŁ

  W czwartek, 8 listopada, w tysiącach polskich szkół odbędzie się Dzień Zdrowego Śniadania. Jest to część programu edukacyjnego "Śniadanie Daje Moc", którego celem jest edukacja o zasadach prawidłowej diety a w dalszej perspektywie zapobieganie niedożywieniu uczniów. W tym roku do programu przyłączyło się 4500 szkół podstawowych w Polsce, z czego na Podkarpaciu: 274 placówki.

  Uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotują i zjedzą wartościowe śniadanie w klasie a przy tym, w formie zabawy, poznają zasady zdrowego żywienia, opracowane przez Instytut Matki i Dziecka a także dowiedzą się, dlaczego warto każdego dnia przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie.

  POTRZEBNA INICJATYWA

  Sprawdziliśmy w ilu szkołach północnego Podkarpacia działają Kluby Śniadaniowe, tworzone w ramach inicjatywy "Śniadanie Daje Moc". Okazuje się, że zainteresowanie jest małe, bo w Tarnobrzegu jest pięć placówek i po dwie w Nisku oraz Stalowej Woli. Brakuje szkół z mniejszych miejscowości, gdzie jak wskazują specjaliści problem niedożywienia dzieci jest większy.

  - O tym, jak ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To podstawowy ładunek energii na długi i aktywny dzień, czy to w pracy, czy w szkole. Oczywiście trzeba pamiętać o kompleksowej diecie, czyli zjedzeniu drugiego śniadania, ważne są warzywa i owoce, potem dwudaniowego obiad, aż wreszcie kolacji - mówi dr Szczepan Jędral, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. - Co jest najgorsze? Coraz częściej braki w żywieniu pojawiają się w zamożniejszych rodzinach, gdzie szybkie tempo życia, utrudnia regularne spożywanie posiłków.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo

   Gry