Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadszedł czas fonoholizmu - jesteśmy uzależnieniu od komórek

Grzegorz LIPIEC
Z raportu "Uwaga! Fonoholizm” wynika, że młodzież nie potrafi się rozstać ze swoim telefonem komórkowym, który nie służy już nam tylko do dzwonienia, czy też wysyłania wiadomości tekstowych. Robimy nim na przykład zdjęcia.
Z raportu "Uwaga! Fonoholizm” wynika, że młodzież nie potrafi się rozstać ze swoim telefonem komórkowym, który nie służy już nam tylko do dzwonienia, czy też wysyłania wiadomości tekstowych. Robimy nim na przykład zdjęcia. Grzegorz Lipiec
Czy jesteśmy już uzależnieni od telefonów komórkowych? Współczesny nastolatek nie wyobraża sobie choćby jednego dnia bez telefonu komórkowego - wynika z raportu kampanii "Uwaga! Fonoholizm".

Fakty o fonoholiźmie:

Fakty o fonoholiźmie:

Co trzeci nastolatek (36 proc.) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Prawie co trzeci młody człowiek (27 proc.) na pewno wróciłby się po telefon komórkowy, gdyby zapomniał go z domu. Podobny odsetek uczniów (28 proc.), co prawda nie wróciłby po komórkę, ale czułby w związku z tym niepokój.

Uczniowie korzystają z komórek na przerwach, na lekcjach, w domu i w trakcie czasu wolnego. Tak duże przywiązanie do telefonu komórkowego może prowadzić do stopniowego uzależnienia.

MAGIA TELEFONU KOMÓRKOWEGO

Wielość funkcji powoduje, że telefon komórkowy stał się urządzeniem, za pomocą którego organizujemy sobie nasze codzienne życie. Różnorodność modeli i chęć dostosowania ich do oczekiwań odbiorców ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie, kształcie i kolorze telefonów. Telefon stał się elementem stylu życia, który często odzwierciedla status społeczny właściciela.

Z tego powodu nadmierne korzystanie z telefonu stanowi zagrożenie dla młodych ludzi. Dla 68 proc. badanych nastolatków, telefon komórkowy jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Życie towarzyskie nastolatków jest zdeterminowane przez telefon komórkowy. Liczy się szybkość kontaktu, skrótowość i atrakcyjność, którą zapewnia przekaz smsowy czy mmsowy.

MILIONY APARATÓW

Telefonu komórkowego używa dziś prawie każdy, od ucznia szkoły podstawowej po emeryta. Komórki stały się tak popularne, że nie sposób dziś bez nich żyć. W Polsce według szacunków z pierwszej połowy 2011 roku jest prawie 48 milionów aktywnych telefonów komórkowych. To więcej niż wynosi liczba ludności naszego kraju. Przeciętny młody człowiek potrafi wysłać nawet dwa tysiące smsów miesięcznie, a są tacy co wysyłają ich znacznie więcej.

JUŻ UZALENIENI

Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego. Jest to zjawisko nowe, ale opiera się na mechanizmie analogicznym, który występuje w przypadku uzależnienia od narkotyków, papierosów czy alkoholu. Objawia się nadmiernym przywiązywaniem uwagi do telefonu komórkowego oraz nadużywaniem go w różnych codziennych sytuacjach.

W konsekwencji może powodować osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, zarówno w rodzinie jak i kontaktach z rówieśnikami, zubożenie języka komunikacji. Młody człowiek pisząc smsy używa specyficznego, skrótowego języka. Ten sposób komunikacji przenosi często na kontakty bezpośrednie, a to może prowadzić do częstych błędów językowych, widocznych w mowie i piśmie. W dłuższej perspektywie syndrom nadmiernego uzależnienia od telefonu komórkowego może powodować trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zanik zainteresowań i pasji młodego człowieka, zaburzenia funkcji biologicznych, co może przełożyć się na trudności w nauce, a później w pracy.

Jeśli młody człowiek przywiązuje wyjątkową rolę do telefonu komórkowego, towarzyszy mu on w każdej wykonywanej czynności. Musi mieć go cały czas przy sobie, często nosząc ze sobą dodatkową baterię. Ponadto odczuwa niepokój, staje się nerwowy, nadpobudliwy jeśli nie ma ze sobą telefonu komórkowego lub odczuwa stałą potrzebę kontaktowania się z innymi przez telefon, a przy tym unika kontaktów bezpośrednich należy dotrzeć do przyczyny.

- Główna przyczyna tkwi w tym, że dla dzisiejszej młodzieży telefon jest naturalnym elementem rzeczywistości. To już jest takie pokolenie, które uczyło się świata poprzez komputer czy telefon i trudno jest im wyobrazić sobie jak inaczej można się z kimś umówić czy skontaktować. Dlatego też tak trudna może być walka z tym uzależnieniem - mówi Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii "Uwaga! Fonoholizm".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie