Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedzenie fit jest modne. Staramy się poprawić swoje nawyki żywieniowe

Grzegorz Lipiec
Żywimy się lepiej i zdrowiej, ponieważ zamiast się leczyć stawiamy na profilaktykę. Swoje robi także moda i sytuacja na rynku pracy.

Zdrowa żywność jest w modzie i widać to również w naszym województwie. Przybywa tak zwanych zielonych restauracji specjalizujących się w przygotowywaniu zdrowych posiłków, często z wysokiej jakości składników. Co więcej, na lżejsze, zdrowsze dania stawiają także właściciele restauracji o zupełnie innym profilu, zatrudniają dietetyków, którzy komponują specjalne fit zestawy dla gości. Coraz większą klientelą cieszą się sklepy ze zdrową żywnością - ich właściciele rozszerzają działalność, otwierając coraz to nowe punkty. Powód oczywisty - jest zapotrzebowanie.

Zachęcają

- Zaczynaliśmy z ofertą obejmującą tradycyjne domowe obiady. Mieliśmy także codziennie po dwie fit propozycje w formie bufetu. Po pewnym czasie okazało się, że goście zainteresowani są przede wszystkim właśnie nimi, dlatego rozszerzyliśmy tak zwane zielone obiady, wprowadziliśmy fit zestawy na cały dzień. Choć te nowości mamy dostępne dopiero od miesiąca, klientów nam nie brakuje. Codziennie przygotowujemy po 100 posiłków, ale nieustannie pojawiają się nowi zainteresowani. W tej chwili zatrudniamy nową kadrę, bo zainteresowanie jest większe, niż się na początku spodziewaliśmy. Ludzie chcą się zdrowo odżywiać - mówi Agnieszka Wójcik, właścicielka FitQuchni.

Chęć prowadzenia zdrowego stylu życia to w dużej mierze efekt mody, ale nie tylko. - Jesteśmy zasypywani przez media informacjami na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. Wzrasta ilość programów telewizyjnych na temat odżywiania, zdrowej kuchni, fitness. Ale nie tylko dlatego interesują nas zdrowe trendy. Służba zdrowia w Polsce, a właściwie jej kondycja, też odgrywa tu niebagatelne znaczenie - coraz trudniej dostać się do specjalisty, nawet kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu są wydłużone, do tego dochodzą często niemałe koszty leczenia. Społeczeństwo zaczyna zadawać sobie pytanie, co zrobić, by nie chorować i szuka profilaktyki - ocenia psycholog Krzysztof Korona.

Ponadto według specjalisty osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, są atrakcyjniejsze w oczach pracodawcy. - Przesiadywanie na zwolnieniach lekarskich już dawno przestało być modne. Co więcej pracownicy, którzy ćwiczą i interesują się zdrową kuchnią, sprawdzają etykiety na produktach, są postrzegane jako bardziej świadome, wyedukowane - przyznaje ekspert.

Podjadanie

Właściwie niemal każdy z nas podjada coś niekoniecznie zdrowego przynajmniej raz w tygodniu (81 procent). W polskim jadłospisie najczęściej pojawiają się chipsy (51 procent) i fast foody (43 procent) oraz przekąski typu instant - zupki w proszku (40 procent).

Złe nawyki żywieniowe i zamiłowanie do fast foodów skut-kują spadkiem spożycia warzyw i owoców przez Polaków - o blisko 1,7 kilograma na osobę w ciągu roku. 56 procent Polaków przyznaje się do jedzenia codziennie warzyw i owoców. Na Podkarpaciu odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 54 procent.

Tymczasem dietetycy przypominają, że aby zachować do-bre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i zapobiec gwałtownym skokom poziomu glukozy, należy spożywać pięć posiłków dziennie, w odpowiednich odstępach czasu, co około 3-4 godziny. Przekąski nie są do końca złe, ale trzeba wiedzieć, co należy jeść.
Nadwaga niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, a samego nadmiaru tłuszczu nie da się pozbyć w tak prosty sposób, jak niektórym to może się wydawać. Otyłość prowadzi przede wszystkim do chorób serca, problemów z krążeniem, ciśnieniem, a osoby z nadwagą częściej zapadają choćby na cukrzycę.

Nie ma bycia leniwym

Kulinarne lenistwo może mieć poważne skutki już na początku dnia. Okazuje się, że 40 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie spożywa drugiego śniadania. Dietetycy oraz lekarze podkreślają, jak wielką wagę ma ten posiłek. Śniadanie powinno dostarczyć około 30 procent dobowych potrzeb energetycznych. Pierwszy posiłek odgrywa znaczącą rolę w przypadku dzieci. Następstwem braku posiłku może być spadek poziomu glukozy we krwi, co z kolei może wywołać zmęczenie, ospałość, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego oraz bóle brzucha. W przedszkolach, szkołach, zwłaszcza w klasach nauczania początkowego nauczyciele, wspólnie z instytucjami promującymi zdrowy tryb życia, edukują dzieci w zakresie zdrowego odżywiania. Coraz popularniejsze stają się Kluby Śniadaniowe, są niemal w każdej podkarpackiej szkole, gdzie uczniowie przygotowują zdrowe posiłki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie