Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Fragment plakatu, z zaproszeniem na uczestniczenie w obchodach 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Fragment plakatu, z zaproszeniem na uczestniczenie w obchodach 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Tegoroczne obchody w Stalowej Woli 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego mają na celu przybliżenie młodzieży wydarzeń z tamtych dni.

Pierwsze uroczystości odbędą się już 11 grudnia w niedzielę. O godzinie 15 w Domu Katechetycznym przy Bazylice Konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski będzie można obejrzeć wystawę „A jutro jest nieznane… Podziemna Solidarność w Stalowej Woli w latach 1982-1989”. Dwie godziny później w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert dedykowany ludziom „Solidarności”, którzy swoim życiem dali świadectwo miłości do Ojczyzny. Będzie to Requiem Gabriela Faure w wykonaniu Krakowskiej Młodej Filharmonii, połączonych chórów Sanktuarium Jana Pawła II i Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz solistów Katarzyny Oleś-Blacha i Marcina Wolaka.

Następnego dnia działacze podziemnej Solidarności spotkają się z uczniami gimnazjów stalowowolskich, a o godzinie 18 w Kinie Wrzos odbędzie się projekcja filmu „13-go była niedziela”.

W główny dzień uroczystości, czyli 13 grudnia, na mieszkańców czeka szereg atrakcji. O godzinie 11 młodzież sprawdzi swoją wiedzę o podziemnej Solidarności w Stalowej Woli podczas interaktywnego konkursu „Solidarność i młodzież” (sala widowiskowa Spółdzielczego Domu Kultury). Oficjalne obchody odbędą się po południu przed bramą numer 3 Huty Stalowa Wola. Tam o godzinie 16 zebrani obejrzą Inscenizację historyczną Strajku i wydarzeń sprzed 35 lat.

- Bardzo powoli wkracza zwarty oddział milicji złożony z funkcjonariuszy w pełnym bojowym umundurowaniu z pałami i tarczami i ich dowódca. Za nimi jedzie nysa z otwartym włazem, z którego wychylony funkcjonariusz przez megafon zwraca się do protestujących nawołując do ich rozejścia i aby ludzie nie dali się imperialistycznej propagandzie zachodu. W stronę milicji lecą kamienie. Milicja odpowiada petardami i jedną świecą dymną. Kordon milicji przesuwa się do przodu według pojedynczych rozkazów. Z tłumu protestujących wyrywa się 4 osoby które kopią w tarcze i szarpią za nie. W pewnym momencie kiedy pada komenda „do ataku”, milicjanci wjeżdżają w tłum pałując strajkujących. Ludzie się rozbiegają - zdradza fragment fabuły inscenizacji Krystian Fila, autor scenariusza. - Inscenizacja będzie się składać z czterech scen. Pokażemy zwykłe życie, dywersję, strajk i jego pacyfikację. Całość potrwa około godziny. Do inscenizacji użyjemy pojazdów z tamtego okresu, m.in. Nysy milicyjnej i Fiata milicyjnego. Wystąpią funkcjonariusze z tarczami, ORMO, UB i zwykli cywile - tłumaczy.

Po uroczystościach pod Krzyżem przy bramie ruszy już tradycyjnie ulicami Stalowej Woli Marsz Milczenia. Ostatnim punktem dnia będzie Msza św. o godzinie 18.30 koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. Bpa Edwarda Frankowskiego w Bazylice Konkatedralnej i spotkanie z piosenkami Stanu Wojennego przy gitarze i wspólnym śpiewie (godzina 20, sala szklana - Dom Parafialny przy Bazylice Konkatedralnej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie