Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bajecznie piękne lalki z Niska

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Lalki tworzone przez Paulinę Karę mają swój niepowtarzalny styl i są arcydziełami sztuki lalkarskiej
Lalki tworzone przez Paulinę Karę mają swój niepowtarzalny styl i są arcydziełami sztuki lalkarskiej archiwum
W czwartek, 16 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wernisaż wystawy lalkarskich prac Pauliny Kary, a następnie wieczór autorski poetki Anity Róg. Początek godzina 17.

ZOBACZ TEŻ: Choć zabawka jest kopią, nikt nie przejdzie obok niej obojętnie

Dostawca: x-news.pl

Paulina Kara urodziła się w Nisku, ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, gdzie w 2001 roku obroniła dyplom ze snycerstwa 2001. Studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych przy UMCS w Lublinie kierunek malarstwo, zaś fakultet ceramika. Autorka współpracuje z Teatrem Lalki we Wrocławiu, łódzkim Teatrem Nowym. Obiekty autorstwa artystki obejrzymy w ekspozycjach stałych Parku Zwierzynieckiego, Pałacu Biskupiego – Janów Podlaski, Pałacu Łochów, Pałacu Sieniawa, Hotelu Tobaco, Pułaska Residence. Prace prezentowane były również na wielu ekspozycjach czasowych. Odwiedziły m.in. Supermarket Sztuki -wystawa międzynarodowa - Warszawa, Festiwal Sztuki Lalkarskiej –Bielsko – Biała 2016 czy Festiwal Animacji – Bydgoszcz 2016. Paulina Kara jest członkinią grupy Polska Lalka Artystyczna POLA.

- Zależy nam na popularyzowaniu lalkarstwa w naszym kraju. Chcemy, aby ta interesująca dziedzina sztuki rozwijała się w możliwie najbardziej wartościowych artystycznie formach – mówi Paulina Kara. Lalki jej autorstwa podziwiać będzie można na parterze biblioteki, zaś po wernisażu w sali bankietowej na II piętrze będzie wieczór autorski poetki Anity Róg.

Poetka skończyła 16 lat, ale wiersze zaczęła pisać już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Mimo młodego wieku wydała już dwa obszerne tomiki wierszy. W roku 2015 ukazał się jej debiutancki tomik „Goniąc marzenia”, zaś w roku 2016 zbiorek „Twarzą wiatru” – wydane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej. Poza poezją pasjonuje się m.in. muzyką, malarstwem, recytacją, historią, jest stypendystką Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

Anita Róg – obecnie uczennica I klasy II LO w Mielcu, jest laureatką wielu konkursów z różnych dziedzin, m. in. zdobywczynią wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie historyczno-literackim „Pamięć Nieustająca”, wojewódzkim konkursie literackim „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje”, II nagrody i wyróżnienia w V Podkarpackim Konkursie Literackim „Gdy słowa dojrzewają” w Jeżowem oraz I miejsce w VIII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Literackim „O różę Karoliny” w Namysłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie