Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bezpieczniej na feralnym przejeździe kolejowym w Stalowej Woli

ZS
Zdarzenie z czerwca ubiegłego roku, kiedy renault wjechało na przejeździe kolejowym w pospieszny pociąg pasażerski
Zdarzenie z czerwca ubiegłego roku, kiedy renault wjechało na przejeździe kolejowym w pospieszny pociąg pasażerski ZDZISŁAW SUROWANIEC
Będzie bezpieczniej na przejeździe kolejowym na ulicy Sandomierskiej.

ZOBACZ TEŻ: "Nawet nie próbował hamować. Ojciec nie zdążył odskoczyć". Syn o wypadku 72-latka śmiertelnie potrąconego przez nastolatka na quadzie

Dostawca: x-news

Jak poinformował Andrzej Matysiewicz, kierownik kontraktu PKP PLK w Lublinie. podczas modernizacji linii kolejowej między Lublinem i Stalową Wolą zostanie podwyższona jego klasa.

Co to oznacza? W Polsce z zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju przejazdy kolejowe dzielą się na sześć kategorii, od A do F. Przejazd na ulicy Sandomierskiej posiada obecnie kategorie D - nie jest wyposażony w systemy i urządzenia zabezpieczenia ruchu.

Być może brak należytego zabezpieczenia był przyczyną wielu wypadków do jakich tam ostatnio dochodziło mimo postawionego znaku „stop”. Pojawiały się też uwagi, że linia pozioma jest za blisko torów, albo że asfalt po deszczu robi się śliski, co wydłuża drogę hamowania.

21 czerwca 73-letni kierowca renault na tarnobrzeskich tablicach rejestracyjnych nie zachował ostrożności i wjechał pod pociąg pospieszny relacji Przemyśl - Szczecin. Lokomotywa uderzyła zderzakiem w maskę auta. nikomu z auta nic złego sie nie stało. Poszkodowani mogli się czuć pasażerowie dalekobieżnego pociągu. Kilka godzina trwało czekanie na przyjazd komisji kolejowej, zanim pociąg mógł ruszyć w trasę.

10 sierpnia kierowca samochodu ciężarowego mercedes typu laweta chciał zatrzymać auto przed znakiem stop przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym. Nie wiadomo dlaczego auto zatrzymało się już za znakiem, uderzając w przejeżdżającą lokomotywę ciągnącą skład pospieszny z Rzeszowa na Hel. Kierowca lawety cudem przeżył.

Do PKP w tej sprawie zwracało się miasto w imieniu mieszkańców. Postulaty znalazły uzasadnienie bowiem postanowiono podwyższyć klasę przejazdu kolejowego z D na C - ruch drogowy będzie kierowany przy pomocy samoczynnych systemów przejazdowych wyposażonych w sygnalizację świetlną i ewentualnie dodatkowo sygnalizację dźwiękową. Prace na fatalnym przejeździe kolejowym zakończą się najpóźniej do 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie