Będzie lądowisko dla śmigłowców na dachu szpitala w Stalowej...

  Będzie lądowisko dla śmigłowców na dachu szpitala w Stalowej Woli

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W tym miejscu na dachu szpitala powstanie wsparte na wysokości czterech metrów lądowisko dla śmigłowców

  W tym miejscu na dachu szpitala powstanie wsparte na wysokości czterech metrów lądowisko dla śmigłowców ©Zdzisław Surowaniec

  Pierwsze na Podkarpaciu tak zwane wyniesione lądowisko dla śmigłowców powstanie na dachu szpitala w Stalowej Woli. Jest to możliwe, bo w chwili budowy nowego pawilonu dyrekcja szpitala zadbała o to, aby w konstrukcji powstały słupy, na których można byłoby oprzeć konstrukcję lądowiska.
  W tym miejscu na dachu szpitala powstanie wsparte na wysokości czterech metrów lądowisko dla śmigłowców

  W tym miejscu na dachu szpitala powstanie wsparte na wysokości czterech metrów lądowisko dla śmigłowców ©Zdzisław Surowaniec

  ZOBACZ TAKŻE:
  Francuzka wyłudziła równowartość ponad 200 tys. zł oszukując na "czarne euro"


  (Dostawca: x-news)

  To inwestycja skomplikowana, nowoczesna, a jednocześnie błyskawiczna – tak najkrócej można opisać budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstanie w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli.


  W poniedziałek na dachu szpitala, gdzie powstanie lądowisko, odbyła się konferencja prasowa. - Zapraszamy za 31 tygodni na gotową płytę lądowiska – zakomunikowali dziennikarzom przedstawiciele firmy Erbud Rzeszów, która będzie realizowała tę inwestycję.

  Biorąc pod uwagę stopień jej skomplikowania, prace będą musiały toczyć się w bardzo szybkim tempie. – To będzie pierwsze tego typu lądowisko na Podkarpaciu. Bardzo nam na nim zależało, ono jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na funkcjonowanie naszego szpitala, ale przede wszystkim jest ogromnie istotne dla bezpieczeństwa pacjentów. Wiadomo, że czasami o czyimś życiu decydują minuty, a transport pogotowiem lotniczym sporo tych minut pozwala zaoszczędzić – komentował Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

  Lądowisko na dachu szpitalu powstanie nad Pawilonem Diagnostyczno-Zabiegowym. Jego płyta będzie ulokowana na specjalnych filarach, na wysokości 4 metrów nad dachem budynku.

  Konferencja prasowa odbyła się w poniedziałek na dachu pawilonu, gdzie powstanie lądowisko dla lotniczego pogotowia Zdzisław Surowaniec  Nawierzchnia płyty będzie betonowa, oparta na konstrukcji stalowej. Lądowisko zostanie wyposażone w oświetlenie umożliwiające lądowanie o każdej porze dnia, nocy i roku. Będzie mieć urządzenia do odśnieżania i odladzania płyty. Pacjenci będą na lądowisko dostarczani, bądź z niego odbierani, za pomocą windy łóżkowej. Obecny szyb windowy zostanie przedłużony, a winda wymieniona.

  Całkowity koszt budowy lądowiska to 5,95 miliona złotych, z czego 3,4 miliona złotych będzie stanowiło dofinansowanie ze Skarbu Państwa, natomiast pozostała kwota – 2,55 miliona złotych, to środki jakie na inwestycję zapewni Powiat Stalowowolski.

  – Nie ma co ukrywać, to kosztowna inwestycja. Ale potrzebna. I co ważne, w większej części będzie pokryta z dofinansowania. Za pomoc w uzyskaniu go pragnę podziękować naszemu posłowi ze Stalowej Woli – Rafałowi Weberowi, który bardzo zaangażował się w tę sprawę – mówił starosta Janusz Zarzeczny podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w poniedziałek w miejscu budowy lądowiska. Jak zapewnił starosta lokalizacja lądowiska na dachu szpitala poprzedzona była ekspertyzami. Jak stwierdzili fachowcy, do celów lądowiska nie można byłoby wykorzystywać płyty sąsiedniego boiska lekkoatletycznego z powodu niemożności bezpiecznego dolotu. Także lotnisko Aeroklubu Stalowa Wola w Turbi nie nadawało się na cele medyczne, bo jest zbyt oddalone.

  Obecny na wydarzeniu poseł Rafał Weber przyznał, że szpitali i samorządów ubiegających się o wsparcie z budżetu państwa na budowę lądowisk oraz modernizację Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych rzeczywiście jest wiele. – Konkurencja była duża, ale trzeba powiedzieć, że nasz powiat ze szpitalem przygotowały bardzo dobre projekt i wniosek. Cieszę się, że udało się zdobyć dofinansowanie zarówno na remont SOR-u, jak i budowę lądowiska. Te inwestycje są kluczowe nie tylko dla miasta i powiatu, ale mają ogromne znaczenie dla całego regionu – mówił poseł Rafał Weber.

  Lądowisko ma być gotowe do 31 grudnia 2017 roku. Przypomnijmy, że w stalowowolskim szpitalu powiatowym już jest realizowana inna potężna inwestycja – wspomniana przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ona ma zostać zrealizowana do 31 marca 2018 roku i pochłonie 8,68 miliona złotych. Starosta obiecał dziennikarzom kolejne spotkanie, na którym zapowie kolejna ważną inwestycję w szpitalu.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Zobacz koniecznie:

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent