Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola. Uczelnie wymyślą lepszą broń

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Gościem honorowym uroczystości był sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki
Gościem honorowym uroczystości był sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki Zdzisław Surowaniec
Do Huty Stalowa Wola zjechali w piątek przedstawiciele uczelni, które będą kształcić studentów na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.

ZOBACZ TAKŻE:
Łąki i pola pod wodą

(Źródło:NTL Radomsko Sp. z o.o.)
Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – to uczelnie, które dołączyły do grona ośrodków naukowych współpracujących z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. na rzecz krajowego przemysłu obronnego. Gościem honorowym uroczystości był sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Huta Stalowa Wola jest uznawana za jedną z wiodących spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedmiot podpisanych umów obejmuje wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii militarnych. Prace te będą związane zwłaszcza z konstrukcjami i technologiami wykorzystywanymi w innowacyjnych produktach przeznaczonych dla Sił Zbrojnych - czytamy w wydanym po spotkaniu komunikacie. Uczelnie wyższe jeszcze aktywniej zaangażują się w proces kształcenia specjalistycznych kadr dla polskiego przemysłu obronnego.

Podpisane dokumenty stwarzają podstawę do szerokiej współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a czterema uczelniami. Jak wyliczają organizatorzy spotkania, współpraca ta będzie realizowana poprzez wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii obronnych (także mających na celu komercjalizację wypracowanych rozwiązań), ubieganie się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, promowanie wyników wspólnych prac w środowisku naukowym i przemysłowym, organizowanie wspólnych konferencji, szkoleń i warsztatów, organizowanie staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jednym z kluczowych założeń podpisanych umów jest tworzenie nowych kierunków, specjalności i studiów dedykowanych potrzebom polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa.

– Tworzenie platformy do efektywnej współpracy pomiędzy przemysłem i środowiskiem naukowym to jeden z priorytetów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Liczymy na potencjał polskich pracowników naukowych, inżynierów i projektantów. Chcemy, żeby sprzęt, który trafia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP, był w jak największym stopniu oparty na polskiej myśli technologicznej. Jestem przekonany, że zacieśnienie kooperacji pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i światem nauki już w najbliższej przyszłości przyniesie konkretne efekty w postaci niezawodnych, innowacyjnych produktów dla polskich żołnierzy, a także przyczyni się do budowania przewagi konkurencyjnej krajowego przemysłu obronnego – podkreślił Błażej Wojnicz, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zgodnie z podpisaną umową, pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II będą angażować się w realizację wspólnych prac rozwojowych, dotyczących technologii obronnych. Dokument przewiduje także wsparcie KUL-u przez Polską Grupę Zbrojeniową w tworzeniu nowych kierunków i specjalności studiów, dedykowanych również potrzebom nowo formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Politechnika Rzeszowska będzie współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową w zakresie prac rozwojowych, dotyczących projektów lotniczych, kosmicznych i satelitarnych, a także związanych z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, systemami bezzałogowych statków powietrznych, systemami dowodzenia i zobrazowania pola walki, bronią strzelecką, artyleryjską i rakietową. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą także wspierać polski przemysł obronny w dziedzinie innowacyjnych technik elektronicznych.

Umowa podpisana pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Politechniką Świętokrzyską przewiduje wspólne prowadzenie prac rozwojowych związanych z systemami naprowadzania, dynamiką i sterowaniem obiektami ruchomymi, innowacyjnymi technologiami wytwarzania oraz nowoczesnymi materiałami. Współpraca będzie dotyczyć także prac nad wykorzystaniem kompozytów, np. tzw. „pianki metalicznej”. Dokument zakłada również, że na bazie potencjału naukowo-badawczego i laboratoryjnego Politechniki Świętokrzyskiej zostanie utworzone Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych, które będzie stanowić zaplecze dla spółek obronnych skonsolidowanych w Grupie PGZ.

Ponadto Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oferuje Polskiej Grupie Zbrojeniowej możliwości Wydziału Mechanicznego w obszarach technologicznym, ogólnoinżynierskim, diagnostyki i eksploatacji pojazdów samochodów oraz badań fizycznych. Również Wydział Transportu i Elektroniki radomskiego uniwersytetu dysponuje również potencjałem z zakresu prac badawczych i wdrożeniowych w zakresie prototypowania elektroniki, elektrotechniki i napędów elektrycznych, oprogramowania w systemach robotyki, badań niezawodności oraz bezpieczeństwa systemów technicznych.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie