Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister obrony Mariusz Błaszczak wręczył medale pracownikom Huty Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Minister obrony Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola
Minister obrony Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola Zdzisław Surowaniec
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w niedzielne południe 20 maja wręczył sześćdziesiąt Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali Za Zasługi dla Obronności Kraju pracownikom huty, w tym obecnemu prezesowi Bernardowi Cichockiemu (Brązowy) i członkowi zarządu Bartłomiejowi Zającowi (Srebrny).

Minister spotkał się z pracownikami Huty Stalowa Wola na parkingu przy siedzibie spółki przy ulicy Kasprzyckiego z okazji obchodów 80-lecia zakładu.

Minister powiedział: - Stalowa Wola… jak silnie brzmią te słowa. To praca i zaangażowanie, to postawienie sobie celu i realizacja. To służba ojczyźnie. To podstawa sukcesu. Centralny Okręg Przemysłowy powstał z myślą o zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa, ale także rozwoju gospodarczego. To także historia, to „Solidarność”, bo huta była ostoją „Solidarności”. Stalowa Wola była zawsze wierna Polsce. Dziś Huta Stalowa Wola to przedsiębiorstwo produkujące na rzecz Wojska Polskiego sprzęt zbierający najlepsze opinie. Czekamy na kolejne produkty

Wcześniej minister wziął udział we Mszy świętej odprawionej w bazylice konkatedralnej w intencji pracowników huty przez biskupa seniora Edwarda Frankowskiego. Złożył także kwiaty pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, współtwórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Po spotkaniu w hucie i zwiedzeniu zakładu, minister Błaszczak pojechał do Niska, gdzie w niżańskim garnizonie spotkał się z dowództwem i żołnierzami 3 Batalionu Inżynieryjnego. To było spotkanie zamknięte.

Z okazji jubileuszu w niedzielę 20 maja na placu przy głównej siedzibie HSW S.A. (ulica generała Tadeusza Kasprzyckiego 8) odbędzie się piknik, podczas którego zagrają Elektryczne Gitary, Goya oraz Patrycja Markowska. Początek imprezy o godzinie 15.00, wstęp wolny.

Przed gwiazdami wystąpi lokalna młodzież oraz uczniowie m.in. z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Paderewskiego. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych, dzieci będą mogły np. ćwiczyć na torze przeszkód czy ściance wspinaczkowej. Na miłośników militariów czeka zaś wystawa sprzętu wojskowego produkowanego w Stalowej Woli przez ostatnie osiem dekad.

Plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego powstał z inicjatywy wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i został przyjęty przez Sejm w lutym 1937 roku, rozpoczynając proces tworzenia własnego potencjału obronnego ówczesnej Rzeczypospolitej. Tak powstał stalowowolski ośrodek przemysłowy i osiedle pracownicze, któremu nadano nazwę Stalowa Wola.

W 1988 roku w HSW związkowcy "Solidarności" zorganizowali trzy strajki. Pierwszy wybuchł 29 kwietnia, jednym z żądań strajkujących było przywrócenie do pracy zwolnionych za działalność w "Solidarności". Kolejny zorganizowano 13 lipca. Najdłuższy, trwający 11 dni, rozpoczął się 22 sierpnia. Protestujący mieli tylko jeden postulat - przywrócić legalną działalność NSZZ "S".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie