Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi mistrzowie innowacji technicznych i wynalazczości

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Do finału krajowego olimpiady awansowali Daniel Bis i Mariusz Wojtala z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli
Do finału krajowego olimpiady awansowali Daniel Bis i Mariusz Wojtala z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli odbyło się podsumowanie finału okręgowego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

W tegorocznej edycji udział wzięło blisko 80 uczniów ze szkół, które znajdują się na terenie okręgu tarnobrzeskiego. W bloku A uczniowie wykonywali prace w kategoriach pomysł techniczny, pomoc dydaktyczna, pomysł ekologiczny, usprawnienie softwarowo-techniczne.

Do finału krajowego awansowali: w kategorii pomysł techniczny – praca Katarzyny Chrapko „Badania nad wykorzystaniem zmodulowanego widzialnego światła niskoenergetycznego generowanego przez półprzewodnikowe diody LED do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka” wykonywana pod opieką nauczyciela Krzysztofa Śnieżka z licdeum w Nisku; także praca Kajetana Walawskiego „Dron wyścigowy” wykonywana pod opieką nauczyciela Roberta Maruszaka z Zespołu Szkół technicznych w Leżajsku.

W kategorii pomoc dydaktyczna praca Przemysława Niedźwieckiego i Marka Graba „Frezarka laserowa sterowana numerycznie” wykonywana pod kierunkiem nauczyciela Roberta Maruszaka z Leżajska; praca Pawła Żurawskiego Bartosza Buczka i Adriana Grabarza „Ćwiczenia z rysowania schematów ideowych i projektowania płytek drukowanych programem ORCAD 4.20 i ORCAD 9.0” wykonywana pod kierunkiem nauczyciela Mariana Chrapko z niżańskiego elektryka; w kategorii usprawnienia softwarowo-techniczne praca Natalii Brzozowskiej, Weroniki Kulawskiej, Rafała Nieradko „Aplikacja „Mój ogród” na tablety i smartfony z systemem Android” wykonana pod kierunkiem nauczyciela Tomasza Kowalczyka z „budowlanki” ze Stalowej Woli; praca Jakuba Buryło „Elektroniczny magazynier” wykonana pod kierunkiem nauczycieli Gabrieli Dębskiej i Grzegorza Cygana z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli; w kategorii pomysł ekologiczny praca Mikołaja Kuziory, Marcina Bulicza, Mateusza Chmiela „Domowy ekologiczny filtr powietrza” wykonana pod kierunkiem nauczyciela Mariana Chrapko z RCEZ Nisko; praca Pawła Palucha „Odzysk ciepła z klimatyzatora” wykonana pod kierunkiem nauczyciela Artura Wróblewskiego ze stalowowolskeij budowlanki.

W bloku B - Wynalazczość - do finału krajowego awansowali Daniel Bis i Mariusz Wojtala z CEZ Stalowa Wola oraz Wiktoria Drzymała z Zespołu Szkół w Rudniku. Sponsorami nagródz na finał okręgowy byli starosta stalowowolski, Huta Stalowa Wola, prezydent Stalowej Woli.

Olimpiada jest prowadzona w różnej formie od 47 lat przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Organizatorów. Od 2017 roku finał okręgowy jest organizowany przez Stalowowolski Komitet Okręgowy Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości powstały przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Stalowej Woli.

Działalność komitetu skupia się na okręgu tarnobrzeskim, który obejmuje następujące powiaty: stalowowolski, tarnobrzeski, niżański, mielecki, kolbuszowski, leżajski i dębicki. W skład komitetu wchodzą: przewodniczący Stanisław Kowalczyk, Janusz Hyjek, prawnik Rafał Woźniak. Olimpiada jest organizowana w dwóch blokach: blok A - Innowacje Techniczne i blok B – Wynalazczość.

Celem Olimpiady jest zainteresowanie młodzieży tematyką innowacyjności, ze szczególnym naciskiem na nabycie praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacja twórczego myślenia, edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym pod kierunkiem opiekuna naukowego.

Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak również poszerzenie ich wiedzy. Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami - uważają organizatorzy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek na ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie