Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można śmigać przez nowe rondo w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Widok na rondo, które w piątek zostało otwarte dla ruchu pojazdów, ku uciesze zmotoryzowanych
Widok na rondo, które w piątek zostało otwarte dla ruchu pojazdów, ku uciesze zmotoryzowanych
W piątek można już było przejechać przez nowo wybudowane rondo u zbiegu ulic Ofiar Katynia i Kwiatkowskiego w Stalowej Woli. Po otwarciu ruchu, trwało jeszcze malowania znaków poziomych i montaż pionowych.

Inwestycja ma trzytygodniowy poślizg. Planowe zakończenie robót miało nastąpić w czerwcu. Jednak z uwagi na niespodzianki, jakie drogowcy napotkali w podziemnej zabudowie (niespodziewany wodociąg) oraz warunki pogodowe, termin inwestycji został przesunięty. O finale prac będzie można mówić pod koniec lipca, na początku sierpnia, kiedy przy bloku Ofiar Katynia 4 w Stalowej Woli zakończy się budowa wewnętrznej drogi i parkingów, a od strony klatek schodowych - chodników i stojaków na rowery. Przy bloku powstanie również zatoka autobusowa.

Nowe rondo pozwoli w pełni wykorzystać potencjał turboronda, które powstało przed rokiem na skrzyżowaniu u zbiegu ulic: Ofiar Katynia, Mickiewicza i Solidarności. umożliwiające bezkolizyjne prowadzenie ruchu w obrębie skrzyżowania. Zostało zaprojektowane w taki sposób, aby potoki ruchu pasa zewnętrznego i wewnętrznego nie przecinały się. Rozwiązanie to pozwala pojazdom w naturalny sposób kierować się na odpowiednie wyloty ronda, co zmniejsza ryzyko kolizji. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ruch został na tyle udrożniony, aby nie tworzyły się jak do tej pory uciążliwe dla mieszkańców korki, zwłaszcza gdy przejazd kolejowy jest zamknięty. Koszt inwestycji opiewał na blisko 3.8 miliona złotych.

Ale to tylko krótki oddech dla kierowców. Miasto rozpocznie głębokie wykopy pod tunele i wiadukty na ulicy Solidarności. Z nowo wybudowanego turboronda i ronda przez kilka miesięcy nie będzie można wjechać w ulicę Solidarności do strefy przemysłowej i na osiedle Hutnik. Powstanie w tym czasie dwupasmowe rondo zwane turborondem na ulicy Energetyków. Przepływać tędy będzie ruch od łącznika ze strefy przemysłowej w stronę obwodnicy miasta, która dobiegać będzie do drogi szybkiego ruchu S-19. Ponadto jeżeli Urząd Miasta uzyska dofinansowanie w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim, w przyszłym roku zostanie zaprojektowana i wybudowana nowa ulica na rozgrodzonych terenach należących niegdyś do Huty Stalowa Wola. Miasto odkupiło od huty ulice, a na terenach po hucie jest teraz wiele spółek przemysłowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie