Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzucony projekt przebudowy Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny przy wizualizacji przebudowy Placu Piłsudskiego, która zajęła trzecie miejsce w konkursie i będzie tylko inspirować do dalszych prac przy modernizacji
Prezydent Lucjusz Nadbereżny przy wizualizacji przebudowy Placu Piłsudskiego, która zajęła trzecie miejsce w konkursie i będzie tylko inspirować do dalszych prac przy modernizacji Zdzisław Surowaniec
Żaden z projektów, jaki wpłynął na konkurs na stworzenie paradnego Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli, nie zyskał takiego uznania komisji, aby przyznać mu pierwsze miejsce i skierować do realizacji. Będzie nowy konkurs.

ZOBACZ TAKŻE:
Europejski Dzień Walki z Otyłością. "O epidemii otyłości mówi się już od dawna"

(Agencja Informacyjna Polska Press)

- Miasto Stalowa Wola stać na coś więcej - tak prezydent Lucjusz Nadbereżny podsumował rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego. Dodał, że doświadczenia z konkursu nie spełniającego oczekiwań będą pomocne przy określaniu jakie miasto i mieszkańcy mają oczekiwania od architektów.

W połowie marca Urząd Miasta ogłosił konkurs na przebudowę Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury. Niezbędne wymagania jakie postawiono przed uczestnikami konkursu to całościowa wizja placu, spójna architektonicznie i historycznie dla osiedla Fabrycznego i przygotowanym już projektem rewitalizacji Miejskiego Domu Kultury z otoczeniem wokół niego czyli balkonami i mającą powstać sceną letnią na bocznym dziedzińcu

Jak się dziś okazało, żadna z pracowni architektonicznych nie tylko nie spełniła oczekiwań jury, ale nie było w czym wybierać. W sumie prace nadesłały trzy biura projektowe, jedno zostało wykluczone już na etapie oceny formalnej, pozostałe dwa: z Krakowa i z Wrocławia zakwalifikowały się do kolejnego etapu. Niestety żadne z biur w Stalowej Woli, których przecież nie brakuje, a i znają specyfikę miasta, do konkursu nie przystąpiło.

Jury złożone z architektów oraz dyrektora Miejskiego Domu Kultury Marka Gruchoty postanowiło nie przyznać miejsca pierwszego. Żadna z prac jak uzasadniano na to nie zasługiwała. Nagrodą było 50 tysięcy złotych. - Nie było wybitnych propozycji - stwierdził szefujący komisji Piotr Langer z Politechniki Krakowskiej. Prawdopodobnie na taki wynik wpływ miał za krótki czas na opracowanie koncepcji.

Drugie miejsce i 20 tysięcy złotych powędrowało do pracowni z Wrocławia. Jednak jury nie podobał się sposób ukształtowania zielenie (wycinka 160 drzew). Plusem było nawiązanie do rewitalizacji Miejskiego Domu Kultury utrzymanego w stylu socrealistycznym i wyeksponowania tarasu pod kino letnie.

10 tysięcy złotych i miejsce trzecie otrzymała firma z Krakowa, która podzieliła plac na dwie strefy: reprezentacyjną i rekreacyjną. Zlokalizowała pomnik Piłsudskiego oraz strumień wodny. Jednocześnie pracownia otrzymała wyróżnienie za między innymi zastosowanie nowych technologii, w tym przypadku wiaty rowerowej z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Gremium oceniające prace wstrzymało się z wyłonieniem wykonawcy, gdyż wiązałoby się to z podpisaniem umowy na prace projektowe i przebudowę placu. Ich zdaniem żadna z koncepcji nie była wystarczająco dobra, aby zastosować ją na kolejne lata. Przy okazji wytknięto mankamenty obecnych założeń, a które miasto powinno zmienić w kolejnych tego typu konkursach. Zdaniem jury nie jest dobrym rozwiązaniem wyprowadzanie ruchu z ulicy 1 Sierpnia. Lepsze byłoby jego uspokojenie. Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego stracił dawno na aktualności i nie da się na jego bazie zbudować nowoczesnego placu. Należy poszanować już istniejącą zieleń i dokonać nowych nasadzeń. Nikt nie wziął pod uwagę krajobrazu kiedy kładkę zastąpiło poziome przejście przez tory. Problem z brakiem miejsc parkingowych należy rozwiązać poprzez budowę parkingów podziemnych lub wielopoziomowych, co jednak jest drogie. Trzeba też mieć na uwadze nie tylko wybudowanie placu ale i jego późniejsze utrzymanie i ich koszt.

Jak podkreślano w każdej z tych prac można znaleźć elementy, które posłużą do dalszych realizacji natomiast żadna z nich nie powinna stanowić samodzielnego projektu do przebudowy Placu Piłsudskiego.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił, że przez najbliższe dwa tygodnie opracowane koncepcje będą konsultowane z mieszkańcami. W międzyczasie będzie przygotowywana kolejna procedura do ogłoszenie kolejnego konkursu, być może w innym trybie. Prezydent chce też zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Czasami lepiej poczekać na dobry projekt. Nic na wyścigi - powiedział na zakończenie spotkania z dziennikarzami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie