Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po „rzezi drzew” sadzą nowe w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Drzewo w miejscu wskazanym przez spółdzielnię posadzili Dariusz Przytuła, Renata Butryn i Małgorzata Czwarno-Sieroń
Drzewo w miejscu wskazanym przez spółdzielnię posadzili Dariusz Przytuła, Renata Butryn i Małgorzata Czwarno-Sieroń Zdzisław Surowaniec
- Czy to wierzba płacząca? - zapytali dziennikarze działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy w ogólnopolskim proteście przeciwko zmianie prawa i zezwoleniu na masowe wycinanie drzew, postanowili sadzić drzewa. - Nie, to wierzba ozdobna - usłyszeli.

Drzewo zostało posadzone przy bloku przy ulicy Okulickiego 30 w uzgodnieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Była posłanka Renata Butryn nowelizację ustawy nazwała "rzezią drzew". - Jaką planetę zostawimy następnym pokoleniom? - pytała. Powstające w miastach nowe osiedla nazwała "betonowymi pustyniami". Dlatego Platforma Obywatelska w całej Polsce zachęca mieszkańców, aby w porozumieniu z zarządcami terenu sadzili drzewa i krzewy. Zieleń jest bowiem naszym sprzymierzeńcem, naturalną barierą chroniącą przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza - argumentują organizatorzy akcji.

Małgorzata Czwarno - Sieroń stwierdziła, że znowelizowaną ustawę ministra Szyszki trzeba jak najszybciej poprawić, bowiem dochodzi do masowych wycinek zdrowych drzew. Działacze PO apelują do mieszkańców aby wywierali nacisk na władze samorządowe, aby w miastach gdzie doszło do wycinek, dokonać jak najwięcej nowych nasadzeń. Akcja "Cała Polska sadzi drzewa" jest organizowana przez PO w całej Polsce. Będzie trwać przez cały sezon, do kiedy będzie możliwe sadzenie nowych roślin.

Przy okazji spotkania z dziennikarzami poruszono także szereg tematów lokalnych. Mówiono między innymi o braku terenów rekreacyjnych w Stalowej Woli, potrzebie budowy ścieżek rowerowych wzdłuż wałów na nadsańskich błoniach.

Renata Butryn podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat reformy oświaty. Obawia się, że w Stalowej Woli ze względu na niż demograficzny nie uniknie się zwolnień nauczycieli, jej zdaniem szkoły nie są przystosowane do mających wejść w życie przekształceń gimnazjów na podstawówki, ma brakować klasopracowni, a niepokój rodziców ma budzić rejonizacja. Do tego dochodzi aspekt prawny związany z pozyskaniem przez szkoły ponadgimnzjalne dotacji z unijnych środków.

Kolejne wątpliwości budzi reforma zdrowia i wprowadzenie sieci szpitali, z której skorzystają największe szpitale o statusie klinik. Mniejsze, jak w Stalowej Woli i okolicznych miejscowościach, zaczną ze sobą konkurować, ale nie o pacjenta ale o pozyskanie dofinansowań. Ze względu na charakter konkursowy pod znakiem zapytania może stanąć dalsze funkcjonowanie stalowowolskiej kardiologii inwazyjnej.

Członkowie Platformy wysłali do prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego odezwę, w której domagają się między innymi rzetelnej informacji na temat budżetu miasta, finansowania rozmachu inwestycyjnego i zapowiadanych ulg podatkowych, rosnącej liczby osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta, ile będzie kosztowało przygotowanie szkół do wdrożenia planowanej reformy oraz jakie konkretnie ulgi miasto chce zaoferować przedsiębiorcom w ramach ogłoszonego programu gospodarczego i powołania do życia Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie