Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół miliona złotych na remont zabytkowego kościoła w Stanach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W Stanach, na miejscu dawnej świątyni przeniesionej podczas wojny do Stalowej Woli, wybudowano nowy drewniany kościół w 1948 roku staraniem księdza Romana Dobrzańskiego.
W Stanach, na miejscu dawnej świątyni przeniesionej podczas wojny do Stalowej Woli, wybudowano nowy drewniany kościół w 1948 roku staraniem księdza Romana Dobrzańskiego. Zdzisław Surowaniec
Parafia pod wezwaniem świętego Jana Gwalberta i świętej Tekli w Stanach otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowym kościele świętego oraz pochodzącej z XIX wieku kaplicy cmentarnej. Dofinansowanie wynosi niemal 518 tysięcy złotych.

Drewniany kościół poddany zostanie pracom konserwatorskim i restauratorskim polegającym na wymianie okien, renowacji drzwi, okiennic i krat, wykonaniu nowej posadzki oraz nowych schodów na chór, wymianie uszkodzonych desek elewacji. Zostanie wykonane podświetlenie elewacji kościoła, system sygnalizacji pożarowej oraz monitoring.

Ponadto zaplanowano prace konserwatorskie znajdujących się wewnątrz zabytków ruchomych: nastawa ołtarza głównego, ołtarz Serca Jezusa, kopia obrazu Pana Jezusa z Limpias, krucyfiks, ambona - odtworzenie na podstawie zdjęć i tekstów źródłowych. W kaplicy cmentarnej prace polegać będą na naprawie i uzupełnieniu tynków wewnętrznych ścian i sufitów oraz wykonaniu nowej powłoki malarskiej, a dodatkowo wykonane zostaną prace konserwatorskie znajdującego się w kaplicy ołtarza. W ramach projektu przy kościele zamontowane zostanie urządzenie multimedialne służące udostępnianiu i upowszechnianiu zasobów dziedzictwa kulturowego kościoła świętego Jana Gwalberta i świętej Tekli poprzez multimedialną prezentację. Po wykonaniu wszystkich prac obiekt będzie udostępniany osiem godzin dziennie. Kościół będzie otwarty, ale wewnątrz zostaną zamontowane kraty uniemożliwiające wejście do nawy głównej w celu ochrony zabytku. Dzięki takiemu rozwiązaniu odwiedzający będą mogli obejrzeć wnętrze i nie będzie ryzyka, że wyposażenie zostanie zniszczone. Parafia podejmuje również działania zmierzające do wpisania obiektu na listę zabytków Szlaku Architektury Drewnianej.

Ciekawostką jest to, że w okresie hitlerowskim kościół w Stanach zamknięto, a ludność wysiedlono ze względów wojskowych. Niemcy przeznaczyli kościół na opał i sprzedali go w 1942 roku mieszkańcowi z Dęby.

Od zagłady obiekty sakralne zostały ocalone przez księdza Józefa Skoczyńskiego ze Stalowej Woli, który uzyskał pozwolenie od Luftwaffe i w porozumieniu z kurią przemyską zgodę na przeniesienie ich do Stalowej Woli. Planowano przenieść go na powrót do Stanów po zakończeniu wojny, jednek ze względu na wysoki koszt, zrezygnowano z przeniesienia kościoła, a odebrano jedynie wewnętrzny wystrój. Kościół stoi do dziś w Stalowej Woli. Nosi tytuł świętego Floriana. Natomiast w Stanach, na miejscu dawnej świątyni, wybudowano nowy drewniany kościół w 1948 roku staraniem księdza Romana Dobrzańskiego.

Kościół został poświęcony Janowi Gwalbertowi, świętemu, który podejmując się reformy życia monastycznego w XI wieku we Włoszech, w Vallombrosa, niedaleko Florencji ustanowił opactwo oparte na regule św. Benedykta. Jest patronem pra-cowników leśnictwa.
Święta Tekla nawróciwszy się, zerwała zaręczyny z poga-ninem, za co skazano ją na stos, deszcz zgasił jednak płomie-nie. Kiedy w Antiochii odrzuciła rękę Syryjczyka, została skaza-na na pożarcie lwom, jednak cudem ocalała, gdy wygłodniała lwica jej nie tknęła. Udała się do Seleucji, gdzie spędziła resztę życia jako pustelnica.

Świątynię przyozdabiano poprzez kolejne lata. Otrzymała kilka obrazów wykonanych przez lubelskiego malarza Włady-sława Garwickiego - obraz Jezusa Ukrzyżowanego na wzór krzyża z Limpias, Serca Jezusowego, świętych Jana Gwalberta na koniu i Tekli.

ZOBACZ TAKŻE:
Red Bull 111 Megawatt 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie