Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie znowu brzydko się poróżnili, teraz o Hutę Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podkarpacka europoseł Elżbieta Łukacijewska i była poseł Renata Butryn na konferencji pracowej w Cechu Rzemieślników.
Podkarpacka europoseł Elżbieta Łukacijewska i była poseł Renata Butryn na konferencji pracowej w Cechu Rzemieślników. Zdzisław Surowaniec
Tydzień po wizycie premier Beaty Szydło w Hucie Stalowa Wola, kiedy w jej obecności przedstawiciel ministerstwa obrony narodowej podpisał z hutą kontrakt na produkcję samobieżnych moździerzy rak, lokalni przedstawiciele Platformy Obywatelskiej negatywnie ocenili pobyt premier w zakładzie.

Na zwołanej w czwartek w Cechu Rzemiosł konferencji prasowej pojawili się podkarpacka europoseł Elżbieta Łukacijewska, była poseł Renata Butryn i przewodnicząca Koła Miejskiego Platformy Małgorzata Czwarno – Sieroń. - Chcę aby nasi wyborcy mieli jasny, rzetelny przekaz. Premier Szydło nie przyjechała z żadnym rozwiązaniem problemu w Hucie Stalowa Wola - oceniła europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Jak wyjaśniła, premier nie dała hucie gwarancji, że będą tu montowane podwozia do armatohaubicy rak na koreańskiej licencji i że żaden z realizowanych i przyszłych programów artyleryjskich nie zostanie wchłonięty przez Bumar - Łabędy na Śląsku. Europosłanka miała również pretensje o to, że Beata Szydło nie podziękowała załodze za lata wyrzeczeń, kiedy zmniejszono im wynagrodzenia i etaty.

Elżbieta Łukacijewska wspomniała także do przejęcia przez hutę części spółki produkującej autobusy Autosan w Sanoku. - Rząd PiS nie zadbał o kontrakty na autobusy i nie wiadomo, czy w dalszej perspektywie spółka ponownie nie ogłosi upadłości. Oczywiście zawarta umowa mnie cieszy, bo region sanocki ma szansę stać się nie tylko rolniczym, ale i przemysłowym - dodała.

Renata Butryn stwierdziła, że podpisanie kontraktu na Raka rozwiązuje tylko bieżące problemy finansowe Huty Stalowa Wola. - Chodzi nam o dalszą perspektywę rozwoju. Nie tylko Hutę, Autosan, ale wszystkie okoliczne firmy. Mówię też z całą odpowiedzialnością, że lobby śląskie zabiega o stworzenie Ogólnopolskiego Centrum Podwozi. A mówię o tym dlatego, że jeszcze nie zapadła decyzja gdzie będą produkowane podwozia do kraba, na które kupiliśmy licencję - ostrzegła.

Na czwartkowej konferencji prasowej była posłanka Platformy Obywatelskiej Renata Butryn wspomniała także o roszadach kadrowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, ubolewając, że nie ma tam już "naszego" człowieka, byłego prezesa huty Krzysztofa Trofiniaka, którego zadaniem było przecieranie szlaków, aby docelowo produkty huty można było eksportować. Sceptycznie odniosła się także do zabiegów obecnego posła w sprawie budowy obwodnicy Stalowej Woli i drogi szybkiego ruchu S19.

- Te wszystkie zarzuty są absurdalne - tak poseł PiS Rafał Weber podsumował opinie działaczy Platformy Obywatelskiej, odnośnie braku zaangażowania jako parlamentarzysty w sprawy Huty Stalowa Wola i budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Przypomniał na zwołanym spotkaniu z dziennikarzami, że dzięki spotkaniu premier Beaty Szydło z zarządem huty, związkami zawodowymi, przedstawicielami ministerstwa obrony narodowej i Inspektoratu Uzbrojenia podpisanie kontraktu udało się przyspieszyć o kilka miesięcy.

- Ewentualne opóźnienia innych programów są wynikiem przejęcia ich po poprzednich rządzących, koalicji PO i PSL. To opóźnienie sięga pięciu lat. My robimy swoje. Huta Stalowa Wola jest liderem jeżeli chodzi o projekt armatohaubicy krab i nie ma powodów aby w tym temacie się cokolwiek zmieniło - zapewnił poseł Weber.

Poseł odniósł się również do wypowiedzi przedstawicieli Platformy, którzy wskazywali, że hucie w 2014 roku miało pracować 1500 osób. Zapytał więc, dlaczego tak się nie stało skoro za to co się działo od 2007 roku za spółkę skarbu państwa odpowiadał rząd PO-PSL i dlaczego pracownicy musieli pracować na okrojonych etatach.

Poseł Weber skomentował także przejęcie sanockiego Autosana przez spółki PIT-Radwar i hutę. Tłumaczył, że zamówienia powinno się podzielić na dwie grupy: produkcję autobusów dla komunikacji miejskiej oraz na potrzeby dla polskiego wojska. - Ministerstwo obrony narodowej czy polski rząd, będzie w stanie w przyszłości zlecić Autosanowi realizację takiego przedsięwzięcia. Nie będzie to w roku 2016 ponieważ nawet PO szykując budżet na ten rok takiego zadania nie zapisała - stwierdził poseł. Dodał, że obecne władze Autosana starają się pozyskanie zamówień. Nie wyklucza, że MON na potrzeby obronności nabędzie bez przetargu produkty od sanockiej spółki. Ponadto właściciele Autosanu będą musieli znaleźć środki na modernizację linii produkcyjnych.

A co do polityki kadrowej MON i usunięcia z Polskiej Grupy Zbrojeniowej byłego prezesa Huty Stalowa Wola Krzysztofa Trofiniaka poseł tłumaczytł, że MON prowadzi taką politykę kadrową jaką uważa za słuszną. - Pozwólcie państwo, aby kierownictwo MON-u dobierało sobie pracowników wedle swojego uznania - dodał. Poseł zapewnił, że budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska nie jest zagrożona. GDDKiA wyłoniła 18 podmiotów, których zaprosi do składania ofert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie