Powstanie nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

  Powstanie nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na drugim piętrze nowego pawilonu powstanie blok operacyjny, na zdjęciu z prawej starosta Janusz Zarzeczny, dyrektor szpitala Edward Surmacz.

  Na drugim piętrze nowego pawilonu powstanie blok operacyjny, na zdjęciu z prawej starosta Janusz Zarzeczny, dyrektor szpitala Edward Surmacz. ©Zdzisłąw Surowaniec

  Ponad 21 milionów złotych – to koszt stworzenia nowego bloku operacyjnego w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli. Ta wielka inwestycja będzie sfinansowana ze środków unijnych oraz z budżetu powiatu stalowowolskiego.
  Na drugim piętrze nowego pawilonu powstanie blok operacyjny, na zdjęciu z prawej starosta Janusz Zarzeczny, dyrektor szpitala Edward Surmacz.

  Na drugim piętrze nowego pawilonu powstanie blok operacyjny, na zdjęciu z prawej starosta Janusz Zarzeczny, dyrektor szpitala Edward Surmacz. ©Zdzisłąw Surowaniec

  - Powiat realizuje aktualnie sporo i to naprawdę dużych zadań, choćby przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, budowę lądowiska dla śmigłowców, termomodernizację szkół czy przebudowę ulicy Poniatowskiego. To inwestycje na ponad 50 milionów złotych. Nigdy w historii powiatu nie było tak wielkich wydatków na iniwestcye. Siegały najwyżej 15 milionów złotych - stwierdzil starosta Janusz Zarzeczny.


  - Ale teraz mogę powiedzieć, że blok operacyjny to najważniejsza inwestycja w mojej kadencji jako starosty. Wielka i kosztowna, ale przede wszystkim ogromnie ważna pod kątem społecznym. Cieszę się, że udało się zdobyć na nią unijne dofinansowanie w postaci środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, bo bez nich, mimo ogromnego zaangażowania pieniędzy z budżetu powiatu, i tak nie byłaby możliwa do realizacji – mówi Janusz Zarzeczny, który wspólnie z wicestarostą Mariusz Sołtys oraz dyrektorem szpitala Edwardem Surmaczem i jego zastępcą do spraw lecznictwa Andrzejem Komsą, 20 września, zaprezentowali założenia inwestycji podczas konferencji prasowej w miejscu, gdzie w nowym pawilonie powstanie blok operacyjny.

  Dziennikarze mogli na własne oczy zobaczyć potężną przestrzeń na II piętrze nowego Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, gdzie będzie ulokowany nowy blok operacyjny. To aż 1 tysiąc 450 metrów kwadratowych powierzchni.

  - Będziemy tu mieli pięć sal operacyjnych, trzy sale endoskopowe, w tym jedną salę endoskopii zabiegowej (endoskop to inaczej wziernik, który pozwala na dokładne oglądanie wnętrza wielu układów w organizmie człowieka bez naruszania ciągłości tkanek), będzie też sala wybudzeniowa na pięć stanowisk. Blok operacyjny będzie kompleksowo wyposażony, dzięki czemu przez wiele lat nie będzie wymagał dodatkowych nakładów. Na wyposażenie planujemy wydać około 5,5 miliona złotych, pozostałe środki pochłoną prace budowlane. To nie będzie prowizorka, to będzie nowoczesny i dobrze wyposażony blok operacyjny. Dlatego nie przesadzę mówiąc, że to historyczny moment – mówił podczas konferencji Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

  Jeszcze w październiku będzie przygotowane postępowanie przetargowe, mające wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Jeśli uda się je przeprowadzić bez komplikacji, czyli odwołań, bądź kolejnych ogłoszeń, blok operacyjny powinien być gotowy na przełomie 2018 i 2019 roku i w pierwszym kwartale 2019 roku przyjąć pierwszych pacjentów.

  To jednak nie koniec dobrych wiadomości związanych ze Szpitalem Powiatowym w Stalowej Woli. – Pani premier Beata Szydło przychyliła się do naszego wniosku i podjęła decyzję o przekazaniu Powiatowi Stalowowolskiemu kwoty 1 miliona złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa z przeznaczeniem na wyposażenie Oddziału Anestezjologii Intensywnej Terapii w naszym szpitalu w nowy sprzęt. Powiat dołoży 350 tysięcy złotych, dzięki czemu wyposażymy w kompletnie nowy sprzęt 6 stanowisk na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. To ważne, dlatego że dotychczasowa aparatura jest już mocno wysłużona. Sprzęt kupimy jeszcze w tym roku – zapowiada starosta Janusz Zarzeczny, który w środę w Rzeszowie podpisał w tej sprawie dokument z wojewodą.

  Pomieszczenia zwolnione przez obecny blok operacyjny będą wyremontowane i przeznaczone na rehabilitację ruchową, czyli ortopedyczną. Oddział Ortopedyczn-Urazowy zostanie przenieiony do nowych pomieszczeń i powstanie druga część ortopedii.

  Docelowo Oddział Ortopedii będzie miał rehabilitacje przy bloku operacyjnym. Pacjent po wszczepieniu stawu biodrowego, będzie przechodził na nowy oddział, gdzie będzie rehabilitowany tak, żeby ten czas powrotu do zdrowia i czynnego życia był jak najkrótszy.

  Na ostatnim piętrze nowego pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego powstanie rehabilitacja pozawałowa i chirurgia naczyniowa. Powiat ubiega się na ten cel o środki zewnętrzne. Pod koniec roku będzie wiadome czy wniosek otrzyma akceptację. Jeśli tak, to do budżetu powiatu trafi 9 milionów złotych na ten cel. Do pełni szczęścia szpitalowi brakuje jeszcze jedno piętro, ale nie ma możliwości dobudowy.



  ZOBACZ TAKŻE: Poseł Okła - Drewnowicz w obronie starachowickiego szpitala


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Zobacz koniecznie:

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Wszystko o Air Show 2017 w Radomiu

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent