Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Pojedziemy cicho i bez spalin autami na prąd

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz wicepremier Mateusz Morawiecki po podpisaniu listu intencyjnego o współpracy nad rozwojem transportu elektrycznych autobusów
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz wicepremier Mateusz Morawiecki po podpisaniu listu intencyjnego o współpracy nad rozwojem transportu elektrycznych autobusów Jacek Rodecki
Władze trzech miast Podkarpacia - Stalowej Woli, Jasła i Rzeszowa - wzięły w poniedziałek udział w Warszawie w podpisaniu listów intencyjnych, które deklarują zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach.

ZOBACZ TEŻ: Rząd przedstawia program "Maluch plus". Ma powstać 12 tys. żłobków

Dostawca: x-news

Listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 miast i gmin, reprezentujący niemal 45 procent taboru autobusowego w Polsce.

Czyste powietrze
- Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy szerzej mówiąc polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Niewiele elektrycznych
Na koniec 2016 roku, autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 procent wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach. W sumie 31 e-busów jeździ obecnie po ulicach 5 polskich miast: Warszawy (20 autobusów elektrycznych), Krakowa (6), Inowrocławia, Jaworzna (2) oraz Lublina (1).

Tysiąc autobusów na prąd
Zgodnie z planami polskich samorządów oraz prognozami rządowymi, za pięć lat, po ulicach polskich miast i gmin będzie jeździć około tysiąca autobusów z napędem elektrycznym. Samorządy, które podpisały porozumienie zadeklarowały w sumie zakup 780 autobusów. Odpowiada to 16 procentom ich łącznego taboru autobusowego, który wynosi 5 tysięcy sztuk. To zarazem 7 procent w odniesieniu do liczby wszystkich autobusów miejskich w Polsce (około 11,5 tysiąca sztuk).

Miasta zadeklarowały także chęć rozwoju elektrycznych taksówek (Rzeszów), car-sharingu (Wrocław, Kraków, Świdnik-motocykle elektryczne) oraz elektrycznych samochodów.

- Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce. Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówił Mateusz Morawiecki.

Silna konkurencja
Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej – powiedział wicepremier.

- Na elektromobilność stawia coraz więcej europejskich miast. Holendrzy wyznaczyli sobie ambitne zadanie, aby do 2025 roku sto procent ich miejskiego taboru stanowiły bezemisyjne zielone autobusy. Dzięki spójnemu i ponadresortowemu projektowi polskie miasta mogą wyprzedzić europejskich prymusów. Przyczyni się do tego w znacznym stopniu program bezemisyjny transport publiczny, uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, czyli agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki niemu na ulicach polskich miast pojawią się nowoczesne pojazdy, będące wytworem polskiej myśli technicznej – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, szef resortu nauki.

Stacje ładowania
Prowadzone wspólnie prace będą dotyczyć budowy stacji do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych, skoordynowanego udziału w pracach badawczo–rozwojowych, czy przygotowania księgi dobrych praktyk, mającej zastosowanie przy wprowadzaniu w polskich samorządach elektrycznego transportu miejskiego i samochodowego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie