Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola przejmie zabytkowy budynek po Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Dawna dyrekcja Huty Stalowa Wola to teraz zabytek, stoi teraz pusta i czeka na zagospodarowanie przez miasto
Dawna dyrekcja Huty Stalowa Wola to teraz zabytek, stoi teraz pusta i czeka na zagospodarowanie przez miasto Zdzisław Surowaniec
Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni dali zielone światło na rozpoczęcie negocjacji z zarządem Huty Stalowa Wola w sprawie zakupu budynku po Dyrekcji Naczelnej przy ulicy Kwiatkowskiego.

Budowla jest uznawana za najcenniejszy i najlepiej zachowany przykład architektury art deco. - To dla Stalowej Woli budynek symbol, który w moim przekonaniu dalej powinien być przedmiotem rozwoju gospodarczego - uzasadniał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Gdy miasto stanie się pełnoprawnym właścicielem obiektu, w planach jest ulokowanie tam wydziałów Urzędu Miasta odpowiedzialnych za obsługę inwestorów, promocję gospodarczą oraz inne komórki nie wymagające kontaktu z petentami. Tam też znajdą swoje miejsce pracownicy w ramach projektu modelowej rewitalizacji miasta.

Prezydent dodał, że samorządom przybywa coraz więcej zadań zleconych od administracji rządowej i w obecnych budynkach stalowowolskiego Urzędu Miasta zaczyna brakować miejsce.

W biurowcu gdzie niegdyś mieściły się dyrekcja i biura huty, znajdzie się także miejsce dla osób mających pomysł na biznes, którzy będą chcieli go rozwijać w naszym mieście na przykład w ramach tak zwanych startupów. Dodatkowo młodzi przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie księgowe, prawne oraz z zakresu pozyskiwania dotacji.

- Mamy obowiązek podtrzymywania tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowania nowego, opartego na nowoczesnych technologiach. Dużą nadzieja są właśnie startupy. Mam nadzieję, że ten budynek będzie służył temu, aby Stalowa Wola mogła się gospodarczo rozwijać - stwierdził prezydent.

Huta Stalowa Wola wyceniła budynek na 5 milionów złotych. Między zarządem spółki, a miastem mają rozpocząć się w tej sprawie negocjacje, które będą dodatkowo dotyczyły przejęcia przez miasto głównych ciągów komunikacyjnych. W grę wchodzą tylko płatności ratalne. Radny Jan Sibiga poddał pod rozwagę nawiązanie dialogu z Ministerstwem Skarbu Państwa, który jest udziałowcem HSW w celu nabycia majątku na preferencyjnych warunkach.

Budynek Dyrekcji Zakładów Południowych zbudowany w latach 1937-1938, wzbogacony jest elementami stylu art dèco. Autorem projektu był prawdopodobnie Jan Bitny-Szlachta - architekt działający w Stalowej Woli.

Reprezentacyjna architektura budynku o urozmaiconej fasadzie z przeszklonymi ryzalitami, uskokami i podcieniami jest obficie oblicowana ciemnobrązową cegłą klinkierową. Okładzina ta kontrastuje z jasną fakturą tynku. Dekoracyjne elementy budynku to m. in. ściana z geometrycznym zegarem nad wejściem głównym, otwory okienne o różnorodnych kształtach i balkonowe loggie. Reprezentacyjny hol na parterze i hole na piętrach oraz klatka schodowa są przykładem luksusowej wersji art déco na światowym poziomie.

Styl art déco zdobi architekturę lat 20 - 30-tych XX wieku, łączy nowoczesność i funkcjonalność z estetyką i dekoracyjnością.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie