Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolski Alcatraz wypięknieje?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pojawiła się szansa, że zostanie przebudowany najbrzydszy budynek w mieście, nazywany „więzieniem Alcatraz” lub gołębnikiem.
Pojawiła się szansa, że zostanie przebudowany najbrzydszy budynek w mieście, nazywany „więzieniem Alcatraz” lub gołębnikiem. Zdzisław Surowaniec
Szpetny budynek mieszkalno - handlowy przy ulicy Okulickiego 2 zwany potocznie „Alcatraz”, ma szansę zmienić się. Jego właściciel Wojciech Kołodziej zwrócił się do Rady Miejskiej o wyrażenie zgody na sprzedaż działek przyległych do budynku.

ZOBACZ też:
Strażacy odnaleźli zwłoki kobiety pozbawione głowy

W samym centrum Stalowej Woli stoi wybudowany już po roku 1990 budynek według projektu tarnobrzeskich architektów, gdzie na parterze jest supermarket „Biedronka”. Ta szkaradna bryła, nazywana jest gołębnikiem, silosem zbożowym albo „więzieniem Alcatraz” od nazwy słynnego amerykańskiego więzienia na Wyspie Pelikanów na Pacyfiku. Choć wydaje się, że architektura więzienia bije na głowę to, co od ćwierć wieku szpeci miasto w samym środku. - Jestem o dwadzieścia lat starszy i mądrzejszy. Chcę uporządkować ten teren. Zmienić kształt budynku, nadać mu nową estetykę, zagospodarować go na miarę XXI wieku - stwierdził Wojciech Kołodziej na sesji.

Aby przedsiębiorca mógł zrealizować inwestycję, a przy tym uzyskać kredyt na przebudowę, musi być właścicielem gruntu. Gdy wywołujący niesmak obiekt powstawał, nie obowiązywał plan miejscowy.

Budynek zlokalizowany w samym centrum Stalowej Woli od początku nadwyrężał poczucie estetyki większości mieszkańców miasta. Ma małe, niczym strzelnicze okienka, zwalista bryła oderwana jest od stylów klasycznych i już w mieście wykorzystanych. Dla wielu niezrozumiałe jest, jakim cudem taki budynek w najbardziej reprezentacyjnej części miasta w ogóle stanął.

Radny Zbigniew Paszkiewicz nazywa go... szopą. Poprzedni naczelnik wydziału architektury tłumaczył, że nie mógł zabronić stawiania takiego obiektu, bo projekt był zgodny z prawem. - A z czasem zyska nowa jakość - miał nadzieję. jako przykład dał Paryż, gdzie wieża Eiffla postawiona na czas światowych targów wzbudziła wiele kontrowersji i miała być po targach jak najszybciej rozebrana, tymczasem stała się symbolem stolicy Francji i bez niej nikt dziś sobie Paryża nie wyobraża. W stosunku do Stalowej Woli proroctwo się nie spełniło.

Inwestor ma pomysł jak nadać budynkowi nową jakość. W zaprezentowanych wizualizacjach dominują biel i odcienie szarości. Nie zabraknie trzykondygnacyjnego nadziemnego parkingu. Dobudowana zostanie dodatkowa bryła na parterze z powierzchniami handlowymi i kolejnymi pięcioma kondygnacyjnymi z 35 mieszkaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie