Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolski chór entuzjastycznie przyjęty w Chinach

Zdzisław Surowaniec
Chór kameralny w klasztorze Konfucjusza w miejscowości Qufu, oddalonej o trzy godziny jazdy od Jinan
Chór kameralny w klasztorze Konfucjusza w miejscowości Qufu, oddalonej o trzy godziny jazdy od Jinan Zdzisław Surowaniec
Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury wrócił z Chin, gdzie wziął udział w zorganizowanym po raz trzeci Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Jinan (czyta się Cinan).

Jinan to zespół miejski zamieszkały przez ponad 5,5 miliona ludzi. Miasto leży nad Żółtą Rzeką na wschodzie kraju w prowincji Szandong, wchodzącej w skład rejonów uważanych za kolebkę cywilizacji chińskiej.

Dla chóru założonego przed 31 laty i kierowanego przez Jerzego Augustyńskiego, była to już 38 zagraniczna podróż. Chór Kameralny został dostrzeżony przez chiński chór z Jinan na Idaho International Choral Festiwal w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych. Zaproszenie do Jinan, gdzie na scenie muzycznej Teatru Wielkiego Shandong miały się zaprezentować wysokiej klasy chóry z Chin, Korei Południowej i Izraela, było potwierdzeniem wysokiej klasy Chóru Kameralnego. A tym, który przesiewał zespoły przez sito był Ren Baoping - profesor Tianjin University, jeden z najważniejszych ludzi w chińskiej chóralistyce.

Chór Kameralny ze Stalowej Woli był jedynym europejskim chórem zaproszonym na festiwal w Jinan. Nasi artyści mogli mieć wrażenie, że są noszeni na rękach przez gospodarzy. Mieszkali w luksusowym hotelu Shunhe klasy intercontinental, wożeni byli do ciekawych miejsc - między innymi do klasztoru Konfuncjusza w Qufu, po parkach w Jinan. W Jinan przeszli przez hutong - starą uliczkę pełną małych sklepików i ulicznych barów. Korzystali ze smaków najlepszej kuchni świata. Swoim europejskim wyglądem, wzbudzali ogromne zainteresowanie Chińczyków, którzy robili sobie z nimi zdjęcia. Niemal na każdym kroku na ulicy ktoś podchodził z telefonem komórkowym i robił sobie „selfi” z polskimi chórzystami.

Chór koncertował przez pięć dni festiwalu. Pierwszy był koncert na spotkaniu z chińskim chórem poznanym w Stanach Zjednoczonych, potem publiczne występy dla mieszkańców w Mieście Potoków, na Wielkim Murze i w Zakazanym Mieście. Na koncercie w Teatrze Wielkim wystąpili jako pierwsi z sześciu chórów, wykonując piosenki - ludową "W moim ogródeczku" i "Rodzina" z Kabaretu Starszych Panów oraz światowy przebój "Beautiful Word", do którego akompaniowali chórzyści - na pianinie Michał Witek i na trąbce Krzysztof Sagan. Muzyka i wykonanie spodobały się. Zespół dostał brawa z „pohukiwaniami”, co świadczyło o entuzjastycznym przyjęciu. Na finał wszystkie chóry (nasi stali w pierwszym rzędzie) pod dyrekcją Ren Baopinga zaśpiewały "Auld Lang Syne" - szkocki folk song.

Drugiego dnia nasi artyści dali już duży koncert. Wystąpili po świetnym chórze buddyjskich mnichów z prowincji Hubei. W monumentalnej, super nowoczesnej sali koncertowej, pierwszy raz w jej historii popłynęła polska muzyka religijna, ale także wiecznie żywe światowe melodie. Koncert Chóru Kameralnego został zaprezentowany w ogólnochińskiej telewizji i nazwa Stalowej Woli przewijała się w relacjach. Telewizja zwróciła szczególną uwagę na Chór Kameralny z Polski, relacje ukazały się także w gazetach.

Kolejnych kilka dni chórzyści spędzili w Pekinie. Tu widzieli o poranku podnoszenie flagi przy mauzoleum Mao, poznali światowej miary zabytki takie jak Wielki Mur (oddalony od Pekinu o 70 kilometrów), zachwycające cesarskie Zakazane Miasto (na dziedzińcu zaśpiewali Gaude Mater Polonia) czy Pałac Letni. Zobaczyli super nowoczesną metropolię państwa, które z feudalizmu wyrosło na drugą pod względem wielkości gospodarkę świata. W tym państwie zostawili dobre wspomnienia po swoim koncercie.

Chór Kameralny założony w 1985 r. przez Jerzego Augustyńskiego liczy 32 osoby, jest laureatem kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych, ma na swoim koncie m. innymi występy z wybitnymi wokalistami polskiej sceny jazzowej: Jackiem Kotlarskim, Januszem Szromem , Markiem Bałatą a w roku 2010 uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytułem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie