Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli odnawiają zabytkową kapliczkę, przesuwają ją od pasa drogi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wójt gminy Jan Pyrkosz dokonuje symbolicznego wmurowania pierwszej cegły w fundament kapliczki
Wójt gminy Jan Pyrkosz dokonuje symbolicznego wmurowania pierwszej cegły w fundament kapliczki Dawid Wąsikowski
Rozpoczęła się budowa nowej przydrożnej kapliczki znajdującej się w pasie drogi wojewódzkiej na ulicy Lubelskiej w Radomyślu. Inwestorem jest gmina, niemniej jednak roboty murarskie nowej, odsuniętej od jezdni kapliczki wykonuje grupa mężczyzn z Radomyśla.

Kapliczka ze względu na zbyt bliskie położenie od drogi wojewódzkiej, o dużym natężeniu ruchu, była już w bardzo w złym stanie technicznym. Na elewacjach kapliczki występowały liczne pęknięcia i odspojenia tynku oraz pęknięcia ścian, spowodowane utratą przez nią stabilności.

Dlatego też w sprawie przebudowy kapliczki w maju ubiegłego roku odbyło się spotkanie wójta Jana Pyrkosza z konserwatorem zabytków w Tarnobrzegu Dominikiem Komadą i kierownikiem Rejonu Dróg Wojewódzkich w Stalowej Woli Zbigniewem Wydrą. Udział wzięli również radny Julian Geneja oraz Dorota Borys. Na spotkaniu omówione zostały możliwe warunki przebudowy obiektu.

Ostatecznie gmina uzyskała zgodę konserwatora na odsunięcie kapliczki od krawędzi jezdni o około trzy metry. Oznaczało to, że kapliczkę należy rozebrać i wiernie odtworzyć w nowym miejscu. Nie zmieni się powierzchnia zabudowy ani cechy architektoniczne obiektu. Przesunięcie kapliczki ograniczy wpływ drgań spowodowanych ruchem samochodowym na stan odtworzonej kapliczki oraz negatywny wpływ wód opadowych.

Po zrealizowaniu inwestycji zachowany będzie dla przyszłych pokoleń obiekt sakralny w niezmienionej formie architektonicznej o istotnym znaczeniu dla miejscowego kultu religijnego.

Obecnie kapliczka została już rozebrana i budowana społecznie w nowym miejscu przez dwóch murarzy z Radomyśla – Władysława Słombę i Tadeusza Cieślaka, a prace prowadzone są w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 11 września 2017 roku. Duże zaangażowanie w tym przedsięwzięciu wykazuje radny Julian Geneja oraz Marian Chudy, który prowadzi dokumentację kronikarską budowy. Cegłę na budowę przekazała parafia, natomiast zakup pozostałych materiałów budowlanych finansowany jest obecnie z budżetu gminy.

Kapliczka pochodzi z XIX wieku i jest ujęta w Gminnej Ewidencji Zabytków. Gmina dokonała wpisu tego obiektu sakralnego do rejestru zabytków, aby móc finansować prace remontowe z budżetu gminy. We wsparciu w odbudowie historycznego i sakralnego obiektu uczestniczyli także mieszkańcy Radomyśla, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy.

W kapliczce znajdował się relief czyli płaskorzeźba z wyobrażeniem Matki Bożej Ostrobramskiej oraz kamienna rzeźba świętego Jana Nepomucena. Wcześniej postać świętego Jana Nepomucena była wykonana z drewna, ale z czasem uległa zniszczeniu.

Jan Nepomucen, jako kanonika kolegiaty świętego Idziego w Pradze, po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi Zofii Bawarskiej królowi czeskiemu Wacławowi IV (król podejrzewał żonę o niewierność), został poddany torturom i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko




ZOBACZ TAKŻE:

Info z Polski - Pijak potrącił chłopców na pasach i uciekł. Samobójcze drony na wyposażeniu polskiej armii

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie