Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli uczcili ofiary stanu wojennego marszem z pochodniami. Zaczęli pod krzyżem przy bramie numer 3 Huty

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczystość rozpoczęła się przy krzyżu przy bramie numer 3 huty, z udziałem sześciu pocztów sztandarowych, między innymi z machowskiego „Siarkopolu”
Uroczystość rozpoczęła się przy krzyżu przy bramie numer 3 huty, z udziałem sześciu pocztów sztandarowych, między innymi z machowskiego „Siarkopolu” Zdzisław Surowaniec
Marsz Milczenia przeszedł ulicami Stalowej Woli 13 grudnia, w 36 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego przez komunistyczny reżim. Zorganizowała go Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność”.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Kielcach

Uroczystości rozpoczęły się pod krzyżem przy bramie numer 3 Huty Stalowa Wola. - Dzisiejsze uroczystości wprowadziliśmy w 2002 roku, żeby nasze dzieci, nasze młodsze pokolenie pamiętało o tym, że ta data jest dla nas haniebna, że tej rocznicy nie powinno być. To wynik z tego, że rząd nie poważał społeczeństwa - mówił Henryk Szostak, szef hutniczej Solidarności. Pochwalił obecny rząd za realizację postulatów „Solidarności”.

- Jesteśmy wyrzutem sumienia tych, którzy doprowadzili do tej sytuacji, która wydarzyła się 36 lat temu. Wprowadzając stan wojenny chciano zdusić naszą wolność, niepodległość, gros osób musiało wyemigrować, część cierpiała wskutek internowania, więzienia, szykanowania - przypomniał Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność”.

Po wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów uczestnicy przeszli z płonącymi pochodniami do bazyliki Matki Bożej Królowej Polski. Odprawiona tu została Msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy świętej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pod tablicą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i pomnikiem świętego Jana Pawła II.

O godzinie 20.00 w kinie „Ballada” odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pod tytułem „Ziarno”. Film przypomina mało znane szczegóły życia patrona „Solidarności” błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Film został zrealizowany przez młodzież, współpracującą z Muzeum Jana Pawła w wielu projektach edukacyjnych i patriotycznych.

Modlitwa za osoby represjonowane i ofiary stanu wojennego oraz zapalenie wieczorem w oknie symbolicznej świecy są 13 grudnia już po raz kolejny wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach. W dzień modlitw za ofiary stanu wojennego Polacy wspominają osoby represjonowane w tamtym czasie. Uczestniczą w Mszach św., składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 36 lat.

Jak co roku do włączenia się w akcję społeczno-edukacyjną “Ofiarom stanu wojennego Zapal światło Wolności” zachęcił Instytut Pamięci Narodowej. Akcja odbywa się 13 grudnia pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, a udział w niej bierze wielu polityków i tysiące Polaków, którzy zechcą o 19.30 zapalić w oknie świecę, by upamiętnić tych, którzy z powodu represji stanu wojennego nie doczekali wolnej Polski. Udział w akcji zadeklarowali m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie