Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zbudowaliśmy to miasto” - wystawa plenerowa o mieszkańcach Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Stary projektor do wyświetlania filmów, jaki był na wyposażeniu kina „Ballada” zaciekawił prezydenta Lucjusza Nadbereżnego
Stary projektor do wyświetlania filmów, jaki był na wyposażeniu kina „Ballada” zaciekawił prezydenta Lucjusza Nadbereżnego Zdzisław Surowaniec
Do 21 października w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przy ulicy Sandomierskiej można oglądać wystawę „Zbudowaliśmy to miasto”, zorganizowanej z okazji 80-lecia hutniczego grodu. Ekspozycję otwarto w piątek.

Wystawa pokazuje osiem dekad miasta nie poprzez daty, kluczowe wydarzenia, znane osoby, które wyraziście zapisały się w dziejach, ale poprzez ludzi, mieszkańców Stalowej Woli, którzy stali się opowiadaczami historii jednego z najmłodszych polskich miast.

- Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie - wyjaśnia Katarzyna Zarzycka, kurator wystawy.

Wśród eksponatów znajduje się między innymi dawna ceramika, drobne elementy dekoracji wnętrz, sprzęt rradiowy i telewizyjny, dawny projektor z kina Ballada, stroje, książki, zabawki, plakaty, meble, zaproszenia ślubne, odznaczenia.

Choć wystawa odnosi się do historii określonego miejsca i zamieszkującej go społeczności, to ilustruje doświadczenia wspólne dla większości Polaków żyjących na przestrzeni ostatniego osiemdziesięciolecia. Ekspozycja mająca tak wyraźnie społeczny oraz obywatelski charakter w sposób oczywisty wpisze się również w kontekst obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając, że wspólne zaangażowanie i wysiłek służą budowaniu zarówno dużej jak i małej ojczyzny.

Rocznica odzyskania niepodległości zwraca uwagę na etos patriotyzmu, którego żywym obrazem może być właśnie Stalowa Wola, miasto uznawane za symbol „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na niepodległość”. Tytuł wystawy „Zbudowaliśmy to miasto” odnosi się bezpośrednio do faktu budowy miasta na surowym korzeniu, od ścięcia sosen na skraju Puszczy Sandomierskiej i podkreśla rolę całej społeczności w tym dziele.

Wywiady do wystawy powstały przy udziale Zakładu Muzeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studentek muzeologii i socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: TAK ONI ŚPIEWAJĄ oficjalne piosenki na mundial

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie