Naczelniczka pędziła 112 km/h. Mandatu nie przyjęła. Miała...

  Naczelniczka pędziła 112 km/h. Mandatu nie przyjęła. Miała powoływać się na męża, prezesa sądu

  Zdjęcie autora materiału

  Echo Dnia Podkarpackie

  Naczelniczka pędziła 112 km/h. Mandatu nie przyjęła. Miała powoływać się na męża, prezesa sądu
  Policjanci ze Stalowej Woli pędzącą od strony Niska naczelniczkę jednej z instytucji publicznych w Stalowej Woli zatrzymali 29 marca na ulicy Staszica w tym mieście. Tuż przed godziną 18 w terenie zabudowanym jechała z prędkością 112 km/h, czyli o 62 km/h więcej niż pozwalają przepisy…
  Naczelniczka pędziła 112 km/h. Mandatu nie przyjęła. Miała powoływać się na męża, prezesa sądu
  - Licząc na pouczenie, od razu powiedziała, że jest żoną prezesa jednego z sądów - twierdzi nasz informator. - Była bardzo zdziwiona, że policjanci zaproponowali jej mandat - dodaje. Mandat wyniósł 400 złotych i 10 punktów karnych. Kobieta odmówiła jego przyjęcia.

  Sprawę żony rozpozna mąż?

  Dlatego komenda skierowała do Sądu Rejonowego w Stalowej Woli wniosek o ukaranie. Mimo że od tego czasu upłynęły prawie cztery miesiące, sprawa nadal nie została rozpoznana. Okazuje się, że część sędziów złożyła oświadczenia z wnioskiem o wyłączenie się od orzekania w tej sprawie. Nieoficjalnym powodem miała być osobista znajomość z panią naczelnik.

  - Przez to sprawa trafi na biurko innego sądu, tego, którego prezesem jest mąż pani naczelnik - uważa nasz informator. - To jawna kpina z prawa - dodaje.

  O to, jakie są szanse na to, że sprawa kobiety będzie rozpatrywana w sądzie, którego prezesem jest jej mąż zapytaliśmy rzecznika Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W przypadku wyłączeń sędziów to właśnie "okręgówki" wyznaczają inny sąd, który przejmuje sprawę.

  - Po pierwsze, żeby sąd w Stalowej Woli mógł wystąpić do nas z wnioskiem o przekazanie sprawy gdzie indziej, wszyscy sędziowie musieliby się wyłączyć - wyjaśnia Zygmunt Dudziński z Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. - Tego typu sprawy orzekane są jednoosobowo, więc gdyby choć jeden sędzia nie złożył takiego oświadczenia, sprawa pozostanie w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli.

  Kto będzie orzekał?

  Na razie nie wiadomo, kto będzie orzekał, bo część sędziów z jest na urlopach. Ale jak zaznacza rzecznik, nawet gdyby wszyscy złożyli oświadczenia sprawa na pewno nie trafi do sądu, w którym pracuje mąż naczelniczki.

  - Akurat ten sąd nie orzeka w tego typu sprawach. Sprawa prawdopodobnie trafiłaby do któregoś z sądów rejonowych w naszym okręgu, na przykład w Mielcu - tłumaczy sędzia Dudziński. - W wyjątkowych przypadkach mogłaby być skierowana do sądu spoza okręgu lub nawet poza teren województwa.

  Dlaczego naczelniczka odmówiła przyjęcia mandatu, skoro urządzenie rejestrujące pokazało ewidentne przekroczenie prędkości?

  - Odmówiłam przyjęcia mandatu, bo miałam do tego prawo. Poza tym to nie ja przekroczyłam prędkość, tylko samochód jadący przede mną na pasie obok - powiedziała nam urzędniczka. - Nigdy nie jeżdżę tak szybko i jestem pewna, że tym razem również nie jechałam.

  Zaprzecza, że powoływała się na męża

  Kategorycznie zaprzecza też, że w rozmowie z policjantami miała powoływać się na swojego męża. Czy zatrzymujący naczelniczkę faktycznie mogli popełnić błąd, określając, który pojazd przekroczył prędkość?

  - Skoro policjanci zaproponowali mandat nie mieli wątpliwości, co do sprawcy wykroczenia - komentuje aspirant sztabowy Andrzej Walczyna, rzecznik stalowowolskiej komendy. - Materiały przekazaliśmy do sądu, który wysłucha racji obu stron i na pewno wyda sprawiedliwy wyrok.

  Socjolog Leszek Gajos podkreśla, że od osób ze świecznika społeczeństwo wymaga więcej.

  - Oczywiście, człowiek jest omylny i każdy z nas popełnia błędy, ale jeśli piastuje się publiczne funkcje, raczej z pokorą powinno się do błędu przyznać, przyjmując wszystkie konsekwencje - uważa dr Gajos. - Bardzo pozytywne było w tej sytuacji zachowanie policjantów, którzy osobę znaną w lokalnym środowisku potraktowali tak, jak zwykłego obywatela - zaznacza.

  Anna Janik

  Czytaj także

   Komentarze (39)

   Wszystkie komentarze (39) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Zobacz koniecznie:

   Mama i Ja. Zobacz wyniki, sprawdź jak odebrać nagrody

   Mama i Ja. Zobacz wyniki, sprawdź jak odebrać nagrody

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Gry