Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słone prześwietlanie

/ZS/
Nowoczesny tomograf komputerowy w Stalowej Woli wymaga zakupu kosztownej części zamiennej.
Nowoczesny tomograf komputerowy w Stalowej Woli wymaga zakupu kosztownej części zamiennej. Z. Surowaniec

Z powodu konieczności przeprowadzenia okresowego przeglądu, ograniczona została wczoraj praca starego tomografu komputerowego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Tarnobrzegu. W Stalowej Woli natomiast zbierane są pieniądze na lampę do nowego tomografu. Po dwóch latach intensywnej eksploatacji lampa może w każdej chwili przestać działać.

Tomograf w Tarnobrzegu był pierwszym, jaki pojawił się w naszym regionie. Przez kilkanaście lat wożeni tu byli na prześwietlenia pacjenci w ciężkim stanie ze Stalowej Woli, Sandomierza i okolicy. Po trzynastu latach aparat wymaga częstych przeglądów i napraw. - Wykonujemy pełny zakres zaplanowanych badań, ale tomoraf pracuje już trzynaście lat i jest z tym coraz większy problem. Na kupno nowego potrzeba 2,5 mln zł - powiedział nam wczoraj zastępca dyrektora do spraw eksploatacyjno-technicznych tarnobrzeskiego szpitala.

Inny problem dotyka szpital w Stalowej Woli. W zakupionym w marcu 2002 roku super nowoczesnym tomografie komputerowym trzeba wymienić lampę, której żywotność dobiegła końca. - W każdej chwili lampa może przestać działać - ostrzega kierownik pracowni rentgenograficznej Krzysztof Antonowicz. Taki zakup to słony wydatek 270 tys. zł! Szpitala nie stać na wyłożenie takiej kasy, niewiele może dać na ten cel powiat, który jest "organem prowadzącym szpital". W powiecie ogłoszona została akcja zrzucania się na lampę.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej radni Stalowej Woli zdecydowali o przekazaniu szpitalowi 70 tys. zł na zakup lampy. - Musimy przekazać odpowiednio dużo, bo inne gminy uzależniają wpłaty od hojności miasta - argumentował prezydent Andrzej Szlęzak. Pieniądze na lampę wysupłały już gminy Pysznica, Zaklików, także prywatne firmy.

Jest więc nadzieja, że nową lampę uda się kupić, zanim stara zupełnie się wyczerpie. Stawką jest zdrowie ludzie, bo badania tomografem wykonuje się, gdy jest ono zagrożone. Po zakupie będzie spokój na dwa lata.

Obrazy ciała

Dzięki tomografii komputerowej otrzymujemy poprzeczne obrazy ciała bez jego otwierania. Podczas badania krążąca wokół lampa rentgenowska aparatu emituje wiązki promieniowania X, które przechodzą przez pacjenta pod różnymi kątami. Komputer tworzy obrazy poprzecznych przekrojów ciała uwidaczniając z dużą dokładnością tkanki i strukturę narządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie