Skała do pokonania

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych.

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych. ©Z. Surowaniec

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych.

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych. ©Z. Surowaniec

  W niecałą minutę szczupła i drobna dziewczynka wspięła się po niewielkich występach muru na wysokość ośmiu metrów, a potem zjechała na linie, wśród oklasków. Pokaz wspinaczki zwieńczył niezwykły projekt, zrealizowany w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli, gdzie wczoraj otwarta została pierwsza w naszym regionie ściana wspinaczkowa.

  Ściana kosztowała 60 tys.
  zł. Pieniądze na tę niezwykłą atrakcję pochodzą z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Na ten program trafiają pieniądze z koncesji na sprzedaż alkoholu - powiedział Edward Dymek, naczelnik Wydziału Oświaty w stalowowolskim Urzędzie Miejskim.

  Ściana ma powierzchnię 61 m kw. i cztery drogi wspinaczkowe. Posiada uchwyty, które można przestawiać i zwiększać przez to trudność wspinaczki. W Stalowej Woli jest już dwunastu instruktorów, którzy mogą nadzorować wspinaczki skałkowe. - Do pełni szczęścia brakuje nam tylko specjalnych materaców pod ścianę - stwierdził kierownik administracyjny "dwunastki" Andrzej Olendzki. Przyznał, że jest olbrzymie zainteresowanie wspinaczką skałkową wśród młodzieży.

  - Dziś finalizujemy projekt dający młodzieży prawo korzystania ze wspinania na ścianę w czasie wolnym od zajęć szkolnych, pod opieką wyszkolonych operatorów, którzy w ramach wolontariatu będą prowadzić zajęcia dla swoich podopiecznych - powiedziała na uroczystości otwarcia psycholog Maria Dekert, związana z Katolickim Ośrodkiem Opiekuńczo-Wychowawczym "Oratorium". Wolontariusze to młodzi ludzie, którzy zgłosili się do realizacji programu "Dążyć do gwiazd". Polega on na zajęciach z dziećmi i rozwijaniu ich zainteresowań sportowych.

  Ks. Jerzy Warchoł, który poświęcił ścianę do wspinaczki, wskazał na papieża Jana Pawła II, który jako młody człowiek wspinał się po górach. - Dziś, choć jest mocno schorowany, widać wielki hart ducha u tego człowieka. Życzę wam takiego samego hartu ducha, jaki ma papież. Ćwiczenia fizyczne są potrzebne, ale prawdziwa siła jest w tym, co się ma w głowie - powiedział kapłan.

  Odrywa dzieci od telewizji

  Psycholog Maria Dekert: - Wspinaczka skałkowa to wspaniała przygoda. Odrywa dzieci i młodzież od telewizji i komputerów. Może zastąpić nudę wśród blokowisk, jest lekarstwem na szkodliwe pomysły. Czy tak się stanie, zależeć będzie od dyrekcji szkoły, w jaki sposób pobierane będą pieniądze za możliwość wspinania na ścianie. Powinny być w przystępnej dla młodzieży wysokości..

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć