Skała do pokonania

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych.

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych. ©Z. Surowaniec

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych.

  Pokaz wspinania w wykonaniu najmłodszych. ©Z. Surowaniec

  W niecałą minutę szczupła i drobna dziewczynka wspięła się po niewielkich występach muru na wysokość ośmiu metrów, a potem zjechała na linie, wśród oklasków. Pokaz wspinaczki zwieńczył niezwykły projekt, zrealizowany w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli, gdzie wczoraj otwarta została pierwsza w naszym regionie ściana wspinaczkowa.

  Ściana kosztowała 60 tys.
  zł. Pieniądze na tę niezwykłą atrakcję pochodzą z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Na ten program trafiają pieniądze z koncesji na sprzedaż alkoholu - powiedział Edward Dymek, naczelnik Wydziału Oświaty w stalowowolskim Urzędzie Miejskim.

  Ściana ma powierzchnię 61 m kw. i cztery drogi wspinaczkowe. Posiada uchwyty, które można przestawiać i zwiększać przez to trudność wspinaczki. W Stalowej Woli jest już dwunastu instruktorów, którzy mogą nadzorować wspinaczki skałkowe. - Do pełni szczęścia brakuje nam tylko specjalnych materaców pod ścianę - stwierdził kierownik administracyjny "dwunastki" Andrzej Olendzki. Przyznał, że jest olbrzymie zainteresowanie wspinaczką skałkową wśród młodzieży.

  - Dziś finalizujemy projekt dający młodzieży prawo korzystania ze wspinania na ścianę w czasie wolnym od zajęć szkolnych, pod opieką wyszkolonych operatorów, którzy w ramach wolontariatu będą prowadzić zajęcia dla swoich podopiecznych - powiedziała na uroczystości otwarcia psycholog Maria Dekert, związana z Katolickim Ośrodkiem Opiekuńczo-Wychowawczym "Oratorium". Wolontariusze to młodzi ludzie, którzy zgłosili się do realizacji programu "Dążyć do gwiazd". Polega on na zajęciach z dziećmi i rozwijaniu ich zainteresowań sportowych.

  Ks. Jerzy Warchoł, który poświęcił ścianę do wspinaczki, wskazał na papieża Jana Pawła II, który jako młody człowiek wspinał się po górach. - Dziś, choć jest mocno schorowany, widać wielki hart ducha u tego człowieka. Życzę wam takiego samego hartu ducha, jaki ma papież. Ćwiczenia fizyczne są potrzebne, ale prawdziwa siła jest w tym, co się ma w głowie - powiedział kapłan.

  Odrywa dzieci od telewizji

  Psycholog Maria Dekert: - Wspinaczka skałkowa to wspaniała przygoda. Odrywa dzieci i młodzież od telewizji i komputerów. Może zastąpić nudę wśród blokowisk, jest lekarstwem na szkodliwe pomysły. Czy tak się stanie, zależeć będzie od dyrekcji szkoły, w jaki sposób pobierane będą pieniądze za możliwość wspinania na ścianie. Powinny być w przystępnej dla młodzieży wysokości..

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć