Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zarabiania

/ZS/
Uczestnicy wykładu poddali się emocjom kupna i sprzedaży, a transakcje handlowe spisywała Katarzyna Kopczewska.
Uczestnicy wykładu poddali się emocjom kupna i sprzedaży, a transakcje handlowe spisywała Katarzyna Kopczewska. Z. Surowaniec

Kupić tanio, sprzedać drogo - to wielka sztuka, której trzeba się uczyć, a i tak nie ma pewności, czy odniesie się sukces handlowy. Dlaczego? Bo bardzo trudno jest ocenić jak zachowają się klienci.

- Kupujący często zachowują się irracjonalnie, bo kierują nimi emocje - powtarza znaną prawdę Katarzyna Kopczewska, asystent w warszawskiej Szkole Wyższej "Olympus". Razem z mężem Tomaszem, prorektorem tej uczelni, zorganizowali w Wydziale Zamiejscowym "Olympusa" w Stalowej Woli wykład, czym jest ekonomia eksperymentalna. Było to fascynujące doświadczenie dla studentów.

Studenci wcielili się w role kupujących i sprzedających na giełdzie. - Licytacja jest podstawowym zagadnieniem ekonomii eksperymentalnej - usłyszeli od Katarzyny Kopczewskiej. Wszyscy poddali się emocjom kupowania i sprzedawania. Na koniec zostali ocenieni, czy mają zadatki na dobrych handlowców.

- Ta metoda pozwala poczuć, jak działa giełda, jak działa mechanizm rynkowy, zwany niewidzialną ręką rynku, która doprowadza do równowagi między podażą i popytem - stwierdziła Katarzyna Kopczewska.

Jak wyjaśnił dr Tomasz Kopczewski, na Zachodzie Europy ekonomia eksperymentalna jest bardzo popularna na uczelniach. Wykorzystywana jest nawet do dużych projektów gospodarczych, takich jak organizacja ruchu lotniczego. Dzięki próbom "na sucho" można na przykład w przybliżeniu ustalić stawki za korzystanie z lotnisk w godzinach rannych, kiedy ruch jest największy i wieczorem, kiedy ruch maleje i kiedy można pobierać mniejsze opłaty. Także rząd holenderski, korzystając z ekonomii eksperymentalnej, dopuścił różnych prywatnych przewoźników do korzystania z sieci kolejowej.

U nas ekonomia eksperymentalna to jeszcze rzadkość. - Tymczasem nie ma lepszego sposobu na naukę myślenia, na prognozowanie skomplikowanych zachowań, na przewidywanie na czym można zarobić, a na czym można stracić - uważa Katarzyna Kopczewska. Zachwyt studentów, którzy wzięli udział w niezwykłym wykładzie, potwierdzał tę opinię.

- Wykłady z ekonomii eksperymentalnej mają się odbywać w szkołach średnich - planuje dziekan stalowowolskiego "Olympusa" dr Ewa Kosak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie