Pieniądze w drodze

  /kazet, ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Spotkanie z wicepremierem w Rzeszowie.

  Spotkanie z wicepremierem w Rzeszowie. ©K. Zieliński

  Spotkanie z wicepremierem w Rzeszowie.

  Spotkanie z wicepremierem w Rzeszowie. ©K. Zieliński

  - Jestem tu po raz ostatni - powiedział Jerzy Hausner w Stalowej Woli. Na zdjęciu obok prezydenta Andrzeja Szlęzaka. Z. Surowaniec

  - Jestem tu po raz ostatni - powiedział Jerzy Hausner w Stalowej Woli. Na zdjęciu obok prezydenta Andrzeja Szlęzaka.
  (fot. Z. Surowaniec)

  Czterystu przedstawicieli zakładów energetycznych Podkarpacia pojawiło się wczoraj w Rzeszowie przed budynkiem, gdzie z udziałem ministra Jerzego Hausnera odbywała się dyskusja nad narodowym planem rozwoju na lata 2007-2013. Energetycy, którzy nie chcą być przyłączeni do lubelskiego holdingu, dostali się także do sali obrad z flagami oraz transparentami. Na jednym z transparentów widniało jednak hasło: "Jesteśmy za planem Hausnera".

  - Dla nas istotny jest fakt, że mogliśmy bezpośrednio panu premierowi złożyć wstępną koncepcję powołania Energetyki Podkarpackiej. Musimy teraz przedstawić taki biznesplan, z którego wynikać będzie, że ten podmiot jest potrzebny i obroni się sam - mówił wczoraj marszałek Leszek Deptuła. Jednym bowiem z głównych zarzutów przeciwko powołaniu EP jest argument, że po 2007 roku, kiedy w Polsce będą mogły funkcjonować firmy innych państw unijnych, mała spółka podkarpacka nie podoła silnej konkurencji.

  - Związkowcom zadałem dziś jedno pytanie: kiedy otrzymam biznesplan. Padł termin 18 lutego. Czekam więc - podkreślał na konferencji prasowej Jerzy Hausner. - Mnie przedstawiono koncepcję, trzeba jednak opracować ją w szczegółach, ja nie mogę opierać się o intencję. Ja muszę zobaczyć dokument, który jest podstawą profesjonalnych rozmów o podejmowaniu decyzji właścicielskich. Nie można ich podejmować w oparciu o wyobrażony stan funkcjonowania firmy. Trzeba zobaczyć biznesplan i wszystkie elementy takiego przedsięwzięcia. Następnie muszą być zrobione kontranalizy. Jeżeli to wytrzyma próbę, dopiero wtedy będzie można dojść do decyzji politycznych, kiedy rząd zmieni decyzję, nie na odwrót - podkreślał.

  Dla pracowników sektora na Podkarpaciu najważniejsza była jednak informacja, że wstrzymane zostało tworzenie grupy L-6 do chwili rozpatrzenia konkretnej propozycji Energetyki Podkarpackiej.  * * *
  Po południu wicepremier Hausner pojawił się w Stalowej Woli. - To moja pożegnalna wizyta - powiedział. Jednak nie chodziło tylko o sentymenty. Miasto oczekuje rządowego wsparcia dla inwestycji. Hausner potwierdził, że nie ma zagrożenia dla obiecanych 5 milionów złotych na budowę drogi przez teren Huty Stalowa Wola, która ma umożliwić wykupienie działek i hal zbędnych spółce. - Pieniądze na drogę są w drodze - zapewnił.

  Miasto chce także, aby wylesianie, czyli wycinanie lasów pod inwestycje, nie wiązało się z olbrzymimi kosztami, które sprawiają, że nieopłacalne stają się pomysły na wykorzystywanie terenów pod działalność gospodarczą.

  I wreszcie kolejnym ważnym tematem jest rozbudowa szpitala o pawilon, gdzie powstałyby blok operacyjny i pracownia hemodynamiki (diagnozowanie i leczenie chorób wieńcowych i serca). Pierwszy, surowy etap budowy kosztuje 27 mln zł. Szpital ma 12 mln zł, liczy na otrzymanie 15 mln zł wsparcia. Marszałek nie ma na to pieniędzy. I tu właśnie jest rola Hausnera, który może pomóc w otrzymaniu pieniędzy, jakie są, ale do tej pory nie zostały wykorzystane. Chodzi o ich przesunięcie. - Czekam na pisemne wystąpienie marszałka - usłyszeli dziennikarze od wicepremiera.

  Na koniec wizyty Jerzy Hausner pojechał do HSW, gdzie trwa proces sprzedaży spółek metalurgicznych. Ocenił, że huta coraz lepiej sobie radzi, o czym świadczą coraz mniejsze zaległości finansowe, jakie ma wobec miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć