Kopał dla siebie grób

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowany został 3 marca pisarz Henryk Vogler, który podczas okupacji był więźniem niemieckiego obozu w Stalowej Woli, przymusowym robotnikiem w tutejszej hucie. Swoje dramatyczne przeżycia opisał w wydanej w 1957 roku książce "Ocalony z otchłani" oraz późniejszej, trzytomowej "Autobiografii z pamięci", a także zawarł w scenariuszu, na podstawie którego syn Pavel Vogler mieszkający w Los Angeles zrealizował film "Three stories". Zdjęcia dokumentalne nakręcone zostały w 1997 roku w Stalowej Woli.

  Pierwsze transporty Żydów z Krakowa i jego okolic dotarły do stacji Rozwadów na przełomie sierpnia i września 1942 r. Obóz Niemcy utworzyli na rozwadowskiej "Górce". Stąd więźniowie szli wzdłuż torów do Werk Stalowa Wola. Słabsi padali podczas marszu. Byli mordowani w obozie. Grób dla siebie kopał własnoręcznie Henryk Vogler, widział nawet wycelowany w siebie karabin. Wyrok został odwołany, bo potrzebne były ręce do pracy. Tyle szczęścia nie miało wielu innych więźniów. Blisko tysiąc Żydów poniosło śmierć w Stalowej Woli.

  W największe żydowskie święto religijne Jom Kippur w roku 1942, w Sądny Dzień, zastrzelony został rabin Frenkiel z Wieliczki, za to że zamiast pracować, na życzenie współwięźniów ukrył się w zakamarkach stalowni i modlił się. Scenę rozstrzelania rabina przez komendanta obozu Schwammbergera opisał Henryk Vogler. Pisarz był także świadkiem na procesie byłego SS Oberscharführera Schwammbergera w Niemczech.

  Wielu Polaków z narażeniem własnego życia pomagało Żydom, dzieliło się z nimi jedzeniem. W krajach zachodnich utrwalane jest przekonanie, że eksterminacji tej narodowości dokonano w "polskich obozach". Tę świadomość mogłyby zmieniać takie książki, jak Henryka Voglera, gdyby były wznawiane.  Henryk Vogler, urodzony w 1911 r., pisarz i krytyk literacki i teatralny; współczesne powieści obyczajowe (Niepospolici), opowiadania (Romanse literatury, Europa w światłach rampy) - napisano w encyklopedii PWN. Był laureatem nagrody Fundacji Kultury Polskiej, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Literackiego, którą to funkcję umiejętnie łączył z kierownictwem literackim Starego Teatru i Teatru im. J. Słowackiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć