Sprzęt, jak z kosmosu

  /WK/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Komputery ze specjalnym oprogramowaniem, mówiące wagi, czy telefony - to tylko niektóre nowości ułatwiające życie niewidomym. Członkowie stalowowolskiego Koła Związku Niewidomych mieli okazję zapoznać się z nimi w piątek na spotkaniu z przedstawicielem firmy, która sprzedaje tego typu sprzęt. Niestety, większość z nich może sobie jedynie pomarzyć o tego typu cackach. Ceny prezentowanych przyrządów są kosmiczne, a portfele niewidomych cienkie.

  - Za oprogramowanie udźwiękowiające komputer, czyli takie, które czyta na głos wszystko, co znajduje się na monitorze, trzeba zapłacić od trzech do czterech tysięcy złotych.
  Dzięki niemu niewidomy może jednak "czytać" gazety, książki oraz wszystkie informacje, jakie pojawiają się w Internecie. Oczywiście, jeżeli komputer jest do niego podłączony - mówi Jacek Cal, informatyk ze Spółdzielni Inwalidów "Zrywpol" w Stalowej Woli, która zajmuje się instalacją i sprzedażą komputerów oraz oprogramowań dla niewidomych.

  Równie drogie są inne rzeczy, ułatwiające życie niewidomym. Za specjalną klawiaturę do komputera, z alfabetem brajla trzeba zapłacić 1100 złotych. Waga kuchenna, mówiąca ile waży dany przedmiot, kosztuje 520 złotych. Hitem, proponowanym przez przedstawiciela warszawskiej firmy, który w miniony piątek prezentował sprzęt elektroniczny dla niewidomych, był mówiący telefon komórkowy. Jego cena to, bagatelka, około dwa tysiące złotych.

  - To sprzęt, który na pewno chciałby mieć każdy niewidomy i nie jednemu ułatwiłby życie. Większość z nas może sobie o nim jednak tylko pomarzyć. Ceny są bowiem kosmiczne - mówi Małgorzata Szarleja, prezes stalowowolskiego Koła Niewidomych.

  Niewidomi mogą starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu elektronicznego w ramach programu "Komputer dla Homera". Jest to jednak bardzo trudne, bo - jak twierdzą zebrani na spotkaniu członkowie stalowowolskiego Koła - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma na ten cel ograniczoną ilość pieniędzy i w pierwszej kolejności przyznaje je osobom uczącym się i pracującym. Poza tym, bardzo trudno jest uzyskać duże dofinansowanie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć