Fasola zamiast mięsa?

  /WK/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wegetarianizm w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Niektórzy decydują się na przyjęcie właśnie takiego stylu życia dla zdrowia, inni ze względów religijnych lub etycznych. Nie każdy może jednak zrezygnować z jedzenia mięsa. - Nim zdecydujemy się na przejście na wegetarianizm, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zrobić wszystkie podstawowe badania - radzi Danuta Zając, dietetyk szpitala w Stalowej Woli.

  Danuta Zając podkreśla, że w diecie wegetariańskiej nie ma pełnowartościowego białka czy żelaza, których przyswajanie powinno iść w parze.
  - Trudno je zastąpić samymi warzywami, szczególnie teraz czy zimą, kiedy dostęp do nich jest ograniczony i trzeba je uzupełniać farmakologicznie, bo niedobór żelaza prowadzi na przykład do anemii - dodaje pani dietetyk.

  Ci, którzy zdecydują się nie jeść mięsa, muszą zastąpić je rybami. Powinni też jeść bardzo dużo grochu, soi, jaj, które zawierają oprócz białka kwas foliowy i siarkę. Przy wegetarianizmie bardzo wskazane są też ser feta i chudy, biały ser. Na przejście na dietę wegetariańską nie powinny się decydować kobiety w ciąży. W ich stanie bardzo łatwo można wpaść w anemię, zwłaszcza, jak mówi dietetyk, od czwartego miesiąca ciąży, kiedy dzidziuś zaczyna szybciej rosnąć, a tym samym potrzebować więcej składników odżywczych.

  - Niedobór któregokolwiek ze składników odżywczych może być niebezpieczny dla mamy i dziecka - ostrzega dietetyk. I dodaje: - Późna wiosna i lato jednak to dobry czas na diety oczyszczające i owocowe. Nie mogą one jednak trwać dłużej niż trzy dni.

  Jednak nawet wśród lekarzy, są tacy, dla których wegetarianizm jest sposobem na życie.

  - Wegetarianizm to sprawa względna. Są ludzie, którzy dobrze się czują, kiedy nie jedzą mięsa, ale są tacy, którzy tego nie tolerują - mówi Danuta Myłek, doktor nauk medycznych, specjalista alergolog ze Stalowej Woli. - Wszystko zależy od organizmu człowieka. Nadmiar spożywanego mięsa przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia, stawów i alergii.

  Okazuje się, że podstawowym błędem, jaki popełnia większość mieszkańców naszego regionu, jest według pani doktor łączenie podczas jedzenia mięsa z chlebem czy kaszą, które zawierają skrobię. Taka mieszanka powoduje, że żołądek jest "zdezorientowany" jak ma trawić. Inny odczyn pH potrzebny jest do trawienia skrobi, a inny do białka, czego konsekwencją jest przechodzenie nie w pełni strawionego mięsa do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, gdzie "gnije" i zwrotnie wchłaniając się do wątroby zatruwa organizm.

  Niektórzy przechodzą na wegetarianizm nie ze względów zdrowotnych, ale ze względu na wiarę. Tak było w przypadku Huberta Puka ze Stalowej Woli, który uprawia sporty ekstremalne.

  - Przez trzy lata nie jadłem mięsa. Nie chciałem jeść tych biednym zwierzątek. Poza tym eksperymentowałem z buddyzmem, a to jest w tej wierze bardzo ważne. Od roku jednak znów jem mięso - mówi sportowiec.

  Mięso to podstawa żywienia mieszkańców naszego regionu, których spotkaliśmy na ulicy. Spośród kilku, których zapytaliśmy, co sądzą o diecie wegetariańskiej, żaden jej nie przestrzega i nie ma takiego zamiaru.

  - Jak nie zjem mięsa, to jestem zły. Zieleniny to mogę się najeść na deser, ale obiad musi być syty, najlepiej jak jest to schabowy, ale i mielonym nie pogardzę - śmieje się Andrzej Wójcik ze Stalowej Woli.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć