Peleton bezprawia

  /TDM/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jazda "parami" utrudnia kierowcom samochodów bezpiecznie wyprzedzenie pojazdów.

  Jazda "parami" utrudnia kierowcom samochodów bezpiecznie wyprzedzenie pojazdów. ©S. Czwal

  Jazda "parami" utrudnia kierowcom samochodów bezpiecznie wyprzedzenie pojazdów.

  Jazda "parami" utrudnia kierowcom samochodów bezpiecznie wyprzedzenie pojazdów. ©S. Czwal

  Rowerzysta jadący pod prąd ulicą Hutniczą w Stalowej Woli to "normalka". S. Czwal

  Rowerzysta jadący pod prąd ulicą Hutniczą w Stalowej Woli to "normalka".
  (fot. S. Czwal)

  Stalowowolscy kierowcy, jak ognia unikają jazdy w godzinach, kiedy pracownicy zakładów, zlokalizowanych przy hucie rowerami wyjeżdżają na drogi. Właściciele czterech kółek twierdzą, że cykliści to najgorsza plaga na stalowowolskich drogach. Rowerzyści tłumaczą się, że to nie ich wina, bo brakuje dla nich ścieżek.
  Rowerzyści bardzo często jeżdżą małymi grupkami, utrudniając wyprzedzenie ich. S. Czwal

  Rowerzyści bardzo często jeżdżą małymi grupkami, utrudniając wyprzedzenie ich.
  (fot. S. Czwal)


  O tym, że Stalowa Wola jest miastem rowerów wie większość mieszkańców Podkarpacia. Tu rowery służą przede wszystkim jako środek transportu do pracy, jak i załatwienia potrzebnym spraw. Dla kierowców samochodów koszmar zaczyna się tuż po piętnastej, wtedy peleton rowerzystów mknie ulicami Stalowej Woli, nie bacząc na przepisy ruchu drogowego.

  - Nagminnie wymuszają pierwszeństwo, wjeżdżają na skrzyżowania przy czerwonym świetle, nie sygnalizują zamiaru skrętu, jeżdżą pod prąd po ulicach jednokierunkowych - wylicza wykroczenia rowerzystów jeden ze stalowowolskich instruktorów nauki jazdy. - Jak zobaczą samochód z literą "L" na dachu, to już wyprawiają prawdziwe cuda. Gwałtownie hamują, zjeżdżają z chodników bezpośrednio na ulice i wjeżdżają pod koła naszych samochodów, wiedząc że i tak się zatrzymamy.  To woła o pomstę do nieba

  Potwierdzają to policjanci. Zwracają uwagę, że jednym z paradoksów polskiego prawa jest to, że osoba, która ukończyła 18 lat może poruszać się rowerem po drogach publicznych, choć nie zna zasad ruchu drogowego.

  - Rowerzyści nagminnie jeżdżą jeden obok drugiego cyklisty - mówi Andrzej Walczyna z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. - Kolejnym przewinieniem jest nie sygnalizowanie manewru i jazda po chodniku. To, co się dzieje na skrzyżowaniach i przed przejazdami kolejowymi to już istna samowolka. Rowerzyści omijają samochody, stojące przy skrzyżowaniu na czerwonym świetle, zarówno z prawej, jak i lewej strony. To wszystko woła o pomstę do nieba. Cykliści wielokrotnie złorzeczą na kierowców, ale niech sami przyłożą się do tego, aby przestrzegać przepisy.  Odwieczna walka trwa

  Krzysztof, rowerzysta ze Stalowej Woli mówi, że trwa tu odwieczna walka między rowerzystami a kierowcami aut. - To nie jest tak, że tylko my jesteśmy winni. W czasie opadów deszczu powstają kałuże i kierowcy specjalnie wjeżdżają w nie, żeby nas ochlapać, zajeżdżają nam drogę oraz spychają z ulicy. Czasami lepiej jechać po chodniku, ale wtedy mandaty wlepia policja. Nie wszyscy z nas łamią prawo, jednak ci, którzy to robią najbardziej psują naszą opinię - mówi rowerzysta. - Jakby było więcej ścieżek, to byśmy nimi jeździli.

  Choć ścieżek rowerowych w hutniczym mieście powstaje coraz więcej, to jednak wciąż jest ich za mało. A w razie wypadku w zderzeniu z maską samochodu zawsze bardziej poszkodowany będzie rowerzysta.  ROWERZYŚCI W STATYSTYKACH POLICJI

  W powiecie stalowowolskim w pierwszym półroczu tego roku było 11 wypadków z udziałem rowerzystów, sześciu kolizji, z czego trzech kierujących cyklistów było w stanie nietrzeźwym. W przeciągu minionego półrocza stalowowolska policja zatrzymanych za jadę po pijanemu aż 150 rowerzystów i ukarała mandatami 181 cyklistów. Udzieliła też kilkaset pouczeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć