Oskarżeniami w prasę

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Stowarzyszenie "Stop korupcji" w Stalowej Woli postanowiło utrzeć nosa miejscowym dziennikarzom, w tym także redakcji "Echa Dnia". Czterech członków komitetu tego stowarzyszenia złożyło do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie. Zarzucono w nim dziennikarzom dwóch tygodników i dwóch dzienników prowadzenie kampanii prasowej, wymierzonej w zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Miało to polegać na pisaniu artykułów, które "pomawiając zarząd, mogły go poniżyć i narazić na utratę zaufania".

  To trzeci opisywany przez nas przypadek doniesienia do prokuratury, jaki złożyło Stowarzyszenie "Stop korupcji".
  W dwóch poprzednich odcinkach tego serialu opisaliśmy, jak prokuratura odparła zarzuty w sprawie domniemanej korupcji, jakiej miał się rzekomo dopuścić wiceprezydent Stalowej Woli oraz w sprawie nowego zarządu PEC, któremu stowarzyszenie zarzuciło działanie na szkodę spółki. Także w sprawie dziennikarzy prokuratura nie dopatrzyła się z nich strony zarzucanej im zmowy i poniżania zarządu.

  W skład komitetu, który składał doniesienie do prokuratury, wchodził były prezes PEC Wojciech Trajer - odwołany w z funkcji prezesa przez prezydenta.

  Stowarzyszenie nie dopatrzyło się w działaniach dziennikarzy, nawet śladu korupcji, która zgodnie z nazwą powinna być tematem jego zainteresowania. Postanowiło jednak bronić swojego członka, byłego prezesa PEC, którego dziennikarze krytycznie oceniali. Zdaniem członków stowarzyszenia, artykuły w miejscowej prasie były efektem zmowy medialnej przeciwko Trajerowi i kierowanemu przez niego zarządowi. Co, zdaniem stowarzyszenia, było celem prasy? Artykuły miały wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane przez ten zarząd, poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania funkcji związanej z zarządzaniem spółką - wyliczyło stowarzyszenie.

  Jak zauważyła prokuratura, kiedy stowarzyszenie, którego członkiem jest Wojciech Trajer, składało zawiadomienie o przestępstwie dziennikarzy, Trajer od blisko roku nie był już prezesem (choć długo się z tym nie mógł pogodzić i bezskutecznie walczył w sądach o unieważnienie tej decyzji). Nie mógł więc w imieniu zarządu PEC składać wniosków o ściganie karne w imieniu tego przedsiębiorstwa. Nawet gdyby zarzucił dziennikarzom czyny z oskarżenia prywatnego, to od publikacji artykułów minął rok, a to oznacza przedawnienie. Natomiast nowy prezes Andrzej Szymonik nie miał krytycznych uwag do artykułów na temat PEC i nie uważał się za pokrzywdzonego.

  Jak ocenił prokurator, dziennikarze w większości krytycznie oceniali postępowanie "starego" zarządu PEC, kierowanego przez Wojciecha Trajera, ale artykuły te nie były pisane po to, żeby pomawiać zarząd, czy poniżyć go w oczach opinii publicznej. Prokurator stwierdził, że te publikacje "były odzwierciedleniem realnie istniejącej wówczas sytuacji społecznej w Stalowej Woli, ostrego konfliktu miedzy spółdzielniami mieszkaniowymi i PEC". "Konfliktu, którego bez zastosowania radykalnych decyzji personalnych nie mógł drogą negocjacji rozwiązać nawet prezydent miasta" - stwierdził prokurator, który postępowanie umorzył "z braku ustawowych znamion czynu zabronionego".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć