Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrał z imperium zła

/ZS/
Rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk wręcza akt odnowienia doktoratu ks. arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi.
Rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk wręcza akt odnowienia doktoratu ks. arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi. Z. Surowaniec

- W historii Stalowej Woli nie było zjazdu tylu znakomitości - zachwycił się prezydent Andrzej Szlęzak, kiedy powiódł wzrokiem po auli Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przed sobą miał kilkunastu purpuratów, grono naukowców, duchownych, władze województwa. Wśród gości był także pierwszy prezydent Słowacji Michał Kowacz. Natomiast na honorowym miejscu, z drewnianą laską w dłoni, zasiadł emerytowany ordynariusz diecezji przemyskiej ks. arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Miał odebrać akt odnowienia doktoratu z filozofii.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kaplicy uniwersyteckiej. Kazanie wygłosił kardynał Stanisław Nagy.

- Nie ugiął się przed falą przemocy i wygrał z imperium zła w czerwonym wydaniu. Dzień dzisiejszy jest dniem tego człowieka głębokiej wiary - powiedział kardynał o arcybiskupie. Potwierdzeniem tych słów była wystawa poświęcona arcybiskupowi Tokarczukowi, gdzie w jednym z ubeckich dokumentów ten kapłan, który zasłużył sobie na tytuł "pasterz niezłomny", został określony jako "najbardziej wojujący biskup w Polsce, zdecydowany przeciwnik ustroju socjalistycznego".

W laudacji, czyli w mowie pochwalnej, wygłoszonej przez biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, zawarta została taka ocena: - Dzisiejszy dzień jest refleksją nad dziełem Bożej Opatrzności, która wiedzę, formację, uczoność, przełożyła na mądrość duszpasterza. Duszpasterza, który mimo przeszkód, podstępstw, kłamstw, zbrodniczych zamiarów, spełniał niezachwianie misję ewangelizacji i umacniał braci w wierze.

Rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk odczytał akt odnowienia po pięćdziesięciu latach doktoratu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Tematem pracy doktorskiej był wpływ warunków ekonomicznych na rozwój duchowy człowieka w nauce św. Tomasza. Oprócz naukowego dorobku, senat uczelni dopatrzył się także wielkich osiągnięć duszpasterskich byłego ordynariusza przemyskiego.

- W dobie nieprzyjaznego sprawom Boga i Kościoła komunizmu sprawił, że piękna podkarpacka ziemia, dłonią Boga cudnie wyrzeźbiona, zakwitła setkami nowych świątyń, a rozmodlony w nich lud wierny skutecznie zintegrował się także w sprawach doczesnych - wygłosił uroczystym głosem rektor KUL.

Arcybiskup Tokarczuk spokojnie wysłuchiwał mów pochwalnych na swoją cześć, wstawał do podchodzących do niego gości, wspierając się na lasce. Na koniec opowiedział o swoim życiu. Wspomniał o Stalowej Woli, gdzie odbyła się wieloletnia walka z władzami komunistycznymi o budowę kościoła, łącznie z głodówką księży.

- Nigdy nie lubiłem filozofii oderwanej od życia. Nawet największych wrogów zjednywałem sobie spokojną rozmową - powiedział ten niezwykły 88-letni kapłan.

Ignacy Tokarczuk

Uurodził się 1 lutego 1918 roku. Kiedy zmarły jego trzy starsze siostry, rodzice postawili za jego narodziny pomnik dziękczynny św. Ignacemu Loyoli. O kapłaństwie myślał już od dzieciństwa. Ukończył seminarium we Lwowie. Związał się z pracą naukową z KUL. W 1966 roku kardynał Stefan Wyszyński konsekrował go na biskupa diecezji przemyskiej. Za jego posługi powołano 200 nowych parafii i wybudowano 400 nowych kościołów. Te kościoły często budowane były nocą, bo władze komunistyczne nie dawały zgody na ich stawianie. Z inicjatywy bpa Tokarczuka powstała w Stalowej Woli filia KUL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie