Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W krainie origami

/ajp/
Oglądający z zachwytem przyglądali się przedmiotom wyczarowanym z papieru.
Oglądający z zachwytem przyglądali się przedmiotom wyczarowanym z papieru. J. Piechuta
Prace uczniów - modele wykonane z wielu małych elementów.
Prace uczniów - modele wykonane z wielu małych elementów. J. Piechuta

Prace uczniów - modele wykonane z wielu małych elementów.
(fot. J. Piechuta)

Kartki papieru pozginane pod odpowiednim kątem przybierające kształt kobry, smoka, ryby, rycerza, owada, kwiatów można było podziwiać na piątkowym wernisażu prac origami w Szkole Podstawowej numer 7 w Stalowej Woli.

- Origami to jest bardzo fajna zabawa dla każdego - mówi Rafał Sabat, Prezes Polskiego Towarzystwa Origami. - Wystarczy mieć kartkę, wyciąć kwadrat i próbować coś z niej zrobić, a można zrobić wszystko. To jest zabawka robiona samodzielnie, można to porównać z kostką Rubika. Potrzebna jest do tego cierpliwość, a także gust w dobieraniu kolorów, żeby figurka zaciekawiła. Można korzystać z gotowych wzorów, których jest kilkaset tysięcy, są one dostępne w książkach, a także na naszej stronie internetowej www.origami.art.pl. W naszym stowarzyszeniu jest też kilku kreatorów, którzy sami wymyślają swoje modele.

Na wernisażu można było oglądać prace członków Polskiego Towarzystwa Origami oraz uczniów szkół podstawowych numer 1 i 7 ze Stalowej Woli, a także z Zespołu Szkół numer dwa w Nisku.

Prace uczniów to tak zwane origami modułowe, czyli jeden model montowany z wielu prostych elementów. Uczniowie pokazali na wystawie kompozycje kwiatowe, łabędzie wykonane z 500 elementów, misie, bryły. Wszystko bardzo barwne. Natomiast profesjonaliści zaprezentowali origami tradycyjne - figury składane z jednego kawałka papieru bez użycia kleju i nożyczek. Najbardziej przyciągała wzrok wielka kobra, a także postacie rycerzy i zwierząt.

- W origami wiek jest nieistotny, mogą się tym zajmować uczniowie podstawówki, gimnazjum, jak i dorośli - mówi Maria Bis, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 7. - Zaczyna się od łatwiejszych, a kończy na trudniejszych modelach. Każde zgięcie ma swoją kolejność, odpowiedni kąt, nie są to rzeczy łatwe. Origami wymaga bardzo dużo precyzji, dzieci robią origami modułowe, które jest łatwiejsze.

Podczas wystawy odbyły się również warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie i nauczyciele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie