Najazd wojów

  Joanna PIECHUTA <a href="mailto:piechuta@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>piechuta@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Bitwa wzbudzała wiele emocji wśród widzów

  Bitwa wzbudzała wiele emocji wśród widzów ©J. Piechuta

  Bitwa wzbudzała wiele emocji wśród widzów

  Bitwa wzbudzała wiele emocji wśród widzów ©J. Piechuta

  Średniowieczne obozowisko J. Piechuta

  Średniowieczne obozowisko
  (fot. J. Piechuta)

  Pokazy walk na topory i miecze, palenie osady, dawne śpiewy i obrzędy oraz wiele innych atrakcji mogli zobaczyć uczestnicy pierwszego najazdu Rusi Kijowskiej na Ziemie Lędzian.
  Wojowie w pełnej zbroi wzbudzali strach. J. Piechuta

  Wojowie w pełnej zbroi wzbudzali strach.
  (fot. J. Piechuta)


  - Impreza ta rozpoczęła obchody 450 - lecia Radomyśla nad Sanem - mówi Hubert Karwan, dyrektor Gminnego Cen-trum Kultury w Radomyślu. - Kolejną będzie Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej.

  Od piątku do niedzieli na radomyskiej ziemi, obok stadionu swoje obozowisko rozbili wojowie. Gospodarzem była drużyna wikińsko - słowiańska "Biały Wilk", a gośćmi drużyny z So-snowca, Cieszyna, Kielc. Przez trzy dni mieszkali w samodziel-nie zrobionych namiotach. W kociołkach nad paleniskami go-towali strawy. Wojowie nie byliby sobą, gdyby nie toczyli ze so-bą walk, a tych było wiele. Rozgrzewką przed nimi były kręgi honoru i zdrady. Pierwszy polega na tym, że drużyny ustawiają się w kręgu i w parach walczą ze sobą. Ten, który zostanie tra-fiony uklęka, a zwycięzca czeka na przeciwnika z drugiej pary, i tak do końca, aż zostanie tylko jeden. Natomiast w kręgu zdrady nie obowiązują żadne zasady, może być dwóch na jednego, można uderzać w plecy.

  - W tych ćwiczeniach trzeba mieć oczy dookoła głowy i dobra kondycję - mówi Rafał Kutyłowski z drużyny z Sosnowca - Bijemy się na poważnie, nie ma markowanych uderzeń. Każdy ma hełm, kolczugę, pod którą wkłada grubą koszulę, niektórzy mają tak zwaną lamelkę, jest to zbroja z łatek skóry. Walczymy mieczami, toporami i toporami duńskimi o dłuższym stylisku i włóczniami. Do osłony mamy tarcze. Całe uzbrojenie waży około 30 kilogramów. Jeśli ktoś jest dobrze ubrany, to potyczki koń-czą się siniakami i zadrapaniami.

  Stroje członków drużyn są robione ręcznie z naturalnych materiałów lnu, wełny, rzadziej jedwabiu. Kolorowe hafty i ob-szywki, czyli krajki to również samodzielna praca.

  Wojowie wtajemniczyli wszystkich przybyłych w czasy na-szych przodków. Każdy osobiście mógł przymierzyć zbroję, pomachać mieczem, strzelić z łuku, zwiedzić obozowisko. Naj-większe emocje budziło zdobywanie, a następnie palenie osa-dy. Można było również zobaczyć dawne obrzędy jak na przy-kład ciałopalenie. Członkowie drużyny nieśli zabitego wojownika na tarczy, przed nim szły kobiety z pochodniami, niosły jego miecz i hełm. Ciało zostało złożone na stosie, który następne zapłonął. Obrządkowi towarzyszyły odgłosy bębnów.

  Ci, którzy woleli bardziej pokojowe obrzędy mogli posłu-chać śpiewów w wykonaniu dziewczyn z drużyny "Biały Wilk", i nauczyć się dawnych tańców. Natomiast miłośnicy bardziej współczesnych brzmień mogli posłuchać zespołów rockowych: CM, 004, Delusion, Brown - Monstrum, Krusher.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć