Realizują marzenia

  (stefa)

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Takich uczniów może pozazdrościć każda szkoła. Oprócz działalności w różnych akcjach szkolnych, mieli jeszcze czas na wzięcie udziału w konkursie "Projekty Naszych Marzeń" na projekt przedszkola integracyjnego. Ich praca została uznana za najlepszą w Polsce.

  - Bardzo się cieszymy, bo spośród trzydziestu nadesłanych prac z całej Polski, to nasz projekt zwyciężył - mówi Dorota Moskal jedna z laureatek konkursu.  Stawiali na chłopców, wygrały dziewczyny

  Do konkursu zgłosiło się czworo uczniów z Zespołu Szkół nr 2 Stalowej Woli. Dorota Moskal, Judyta Leszczyńska, Bartłomiej Drzewi i Bartosz Trela przez ponad dwa miesiące pra-cowali nad projektami przedszkoli.

  - To Dorota była inicjatorką wszystkiego - komentuje Judy-ta Leszczyńska. - Przyszła do mnie i powiedziała, że zgłosiła nas do konkursu. Byłam zaskoczona, ale spróbowałyśmy. Z po-czątku nie wierzyłyśmy, że się uda.

  Pomysł Doroty i Judyty uznany został za najlepszy. Wy-różnienie przypadło Bartłomiejowi Drzewi i Bartoszowi Treli, któ-rzy także wystartowali w konkursie.

  - Wszyscy myśleli, że to my wygramy - przyznaje Bartłomiej Drzewi. - Nasz projekt robiliśmy był przy pomocy specjalnych programów komputerowych do tworzenia architektury. Po-święciliśmy na to bardzo dużo czasu. Wyróżnienie w ogólnopol-skim konkursie wiele dla nas znaczy.  Od przedszkola do przedszkola

  Dziewczyny, oprócz najważniejszych, technicznych ele-mentów budynku, w projekcie umieściły wiele atrakcji dla dzieci niepełnosprawnych.

  - Stworzyłyśmy przedszkole naszych marzeń - mówią Do-rota i Judyta. - Chciałyśmy jak najlepiej zagospodarować nie-wielką przestrzeń, która była do wykorzystania. Nasze przed-szkole ma zielony półkolisty dach, na nim wielki ogród, dla dzie-ci jest wiele atrakcji, sala gimnastyczna, plac zabaw... Projekt robiłyśmy ręcznie, całość rysowałyśmy tuszem, a to bardzo pracochłonne.

  Pomysł to jednak nie wszystko. Uczennicom potrzebna by-ła fachowa pomoc. Musiały rozeznać się, co i jak należy umie-ścić w przedszkolu, aby zarówno dzieci sprawne, jak i z ograni-czonymi możliwościami ruchu, mogły swobodnie korzystać z przestrzeni.

  - Chodziłyśmy po przedszkolach, pytałyśmy, jak to wszyst-ko wygląda. Wiele zawdzięczamy dyrektorom przedszkoli w Stalowej Woli za pomoc - mówią uczennice. - Praca nie poszłaby tak sprawnie, gdyby nie pomoc i wsparcie naszej pani Jadwigi Sochy.  Nie starczało dnia na projekt

  Projekt trzeba było wykonać perfekcyjnie. Dziewczyny po-święciły prawie cały swój wolny czas na realizację pomysłu.

  - Na początku siedziałyśmy całymi dniami dopingując się kawą, później zarywałyśmy noce. Spałyśmy po dwie, trzy go-dziny. Wszystko po to, żeby skończyć projekt. Jeszcze w dzień oddania pracy nanosiłyśmy drobne poprawki, sprawdzałyśmy, czy opis projektu jest dobrze napisany, wszystko musiało być idealnie zrobione - mówią dziewczyny.

  Projekty wysłane zostały do organizatora konkursu Zespo-łu Szkół Budowlano - Architektonicznych w Tarnowskich Górach.

  - Oczekiwałyśmy na werdykt z niecierpliwością. Po tym wszystkim, chciałyśmy zdobyć przynajmniej wyróżnienie, nie wierzyłyśmy, że wygramy - mówi Dorota.

  Zwycięstwo uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli może zachęcić młodzież do uczestniczenia w takich konkursach i różnych akcjach.

  Dorota, Judyta, Bartłomiej i Bartosz chcieliby jeszcze raz sprawdzić się w następnej edycji konkursu. Uczestnictwo w nim było dla nich wielkim wyzwaniem.

  - Zawsze chciałam studiować architekturę - mówi Dorota. - Dzięki temu projektowi uświadomiłam sobie, że swoją przy-szłość chcę związać z tym kierunkiem. Kiedyś myślałam, że mi się nie uda, ale teraz wiem, że warto spróbować.  Jestem dumna

  Jadwiga Socha, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli: - Jestem bardzo dumna z uczniów. Wierzyłam w nich od samego początku. Wiem, że wiele czasu cała czwórka poświęciła na to, żeby wszystko było jak najlepiej zrobione. Niewiele młodzieży udziela się w tego typu konkursach, dlatego tym bardziej potrzebowali mojej pomocy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć