Pracujemy, aż miło!

  Zdzisław SUROWANIEC <a href="mailto:surowaniec@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>surowaniec@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na tablicy w Powiatowego Urzędu Pracy wiszą oferty pracy za granicą.

  Na tablicy w Powiatowego Urzędu Pracy wiszą oferty pracy za granicą. ©Z Surozwaniec

  Na tablicy w Powiatowego Urzędu Pracy wiszą oferty pracy za granicą.

  Na tablicy w Powiatowego Urzędu Pracy wiszą oferty pracy za granicą. ©Z Surozwaniec

  Maleje bezrobocie, wzrasta zatrudnienie w firmach - to już nie pobożne życzenia z kampanii wyborczej tylko żywa prawda. Tak jest w powiecie stalowowolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu tego roku 14,3 procent i była jedną z najniższych na Podkarpaciu.

  Pod koniec maja zarejestrowanych było 6 tysięcy 57 bezrobotnych. To najniższy poziom od sześciu lat. - To nie jest spowodowane tylko "wahaniem wiosennym", ale także pewnym ożywieniem na rynku pracy - ocenia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Stalowej Woli Zofia Nędzyńska. To także zasługa zagranicy, gdzie Polacy znajdują zatrudnienie.

  Największym powodzeniem cieszą się oferty pracy w Irlandii, Anglii i Islandii ze względu na atrakcyjne warunki wynagradzania. Najwięcej jest ofert dla spawaczy, tokarzy, operatorów maszyn sterowanych numerycznie, wykwalifikowanych robotników budowlanych, w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Dużo jest zagranicznych ofert pracy w domach opieki dla osób starszych. Jednak pracodawcy wymagają znajomości języka i udokumentowania doświadczenia w zawodzie.

  Są także niepokojące informacje. Najgorzej pracę znaleźć jest kobiecie. Kobiety stanowią 57 procent bezrobotnych. Natomiast 61 procent szukających pracy stanowią ludzie w wieku od 18 do 34 roku życia. Rośnie udział bezrobotnych w wieku od 45 do 64 lat. Stanowią oni jedną czwartą osób bez pracy. Na znalezienie pracy najmniejsze szanse mają ludzie z niskim poziomem wykształcenia.

  W powiecie stalowowolskim mieszkańcy wsi stanowią 40 procent bezrobotnych. To najniższy wskaźnik na Podkarpaciu, gdzie 60 procent mieszkańców wsi szuka pracy. Charakterystyczne dla regionu stalowowolskiego jest także "wielokrotne bezrobocie", czyli powracanie do ewidencji bezrobotnych tych, którzy na chwilę znaleźli zatrudnienie. Niepokojące jest także to, że tylko dziesięć procent bezrobotnych uprawnionych jest do zasiłku.  Planują wzrost zatrudnienia

  Ciekawie wyglądają wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród właścicieli firm w powiecie stalowowolskim. 57 procent z 500 firm prowadzi działalność handlową, a zaledwie 7 procent - produkcyjną. Jednak te produkcyjne są zazwyczaj duże i tworzą 72 procenty miejsc pracy. Zdecydowana większość badanych firm - 87 procent - prowadzi działalność w samej Stalowej Woli, co ósma ulokowana jest na wsi. Wyniki sondy dają nadzieję, że 32 procent firm może w tym roku zwiększyć zatrudnienie. Gdyby tak się stało, zatrudnienie może wzrosnąć o dwa procenty w stosunku do ogółu zatrudnionych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć