Dostał w łapę? To sprzedawał!

  Dostał w łapę? To sprzedawał!

  Zdzisław SUROWANIEC <a href="mailto:surowaniec@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>surowaniec@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ładowarki z Huty Stalowa Wola gotowe do wysłania do klientów.

  Ładowarki z Huty Stalowa Wola gotowe do wysłania do klientów. ©Z. Surowaniec

  Ładowarki z Huty Stalowa Wola gotowe do wysłania do klientów.

  Ładowarki z Huty Stalowa Wola gotowe do wysłania do klientów. ©Z. Surowaniec

  Afera łapówkarska w Hucie w Stalowa Wola. Podejrzany na wolności. Na razie.

  Prokuratura zarzuca kierownikowi działu handlowego przyjmowanie łapówek za przyspieszenie sprzedaży maszyn budowlanych. Sprawa wyszła na jaw po dwóch latach. Dopiero teraz bowiem jeden z wręczających łapówkę puścił parę i zawiadomił prokuraturę, na jakich warunkach kupił maszynę.

  Jak zeznał klient, który postanowił przerwać milczenie, kierownik wziął dwa tysiące złotych od maszyny.
  W trakcie śledztwa stalowowolska policja udowodniła mu sześć przypadków przyjęcia łapówek. Zawsze chodziło o dwa tysiące złotych. Komu zależało na szybkim kupnie maszyny wpłacał pieniądze na jego konto, lub dawał mu w łapę.

  Prokuratura energicznie zabrała się za wykrywanie łapówek wręczanych w latach 2003 i 2004. Okazało się, że w zamian za korzyści majątkowe klient otrzymywał maszyny poza kolejnością, na dogodnych warunkach cenowych i atrakcyjnych zasadach płatności. Dowody przestępstwa były na tyle mocne, że prokuratura zarzuciła kierownikowi "oszustwo na stanowisku kierowniczym i przyjmowanie korzyści majątkowych". Działanie takie jest przejawem tak zwanej korupcji gospodarczej. Grozi za to kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

  W ubiegłym tygodniu, w środę, kierownik został zatrzymany przez policję. Prokuratura postawiła mu zarzut oszustwa i w czwartek zgłosiła do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd go aresztował, ale dopuścił zamianę tego środka zapobiegawczego po wpłaceniu 20 tys. zł. Pieniądze niemal natychmiast znalazły się w sądowej kasie i podejrzany został uwolniony. Pozostaje pod dozorem policji, nie może opuszczać kraju.

  Jednak prokuratura nie dała za wygraną. W piątek szef stalowowolskiej prokuratury Janusz Woźniak złożył zażalenie na postanowienie sądu. Chce podejrzanego trzymać w areszcie. Jego zdaniem, sprawa jest rozwojowa i pojawiają się nowe wątki. A to oznacza, że w łapówkarski interes wplątanych w hucie może być więcej osób.

  Jak mogło dojść do skandalu łapówkarskiego w sprawie sprzedaży maszyn budowlanych? Przecież konkurencja na te maszyny jest duża i w hucie od lat mówi się o problemach ze zbyciem wyrobów. Jak tłumaczy jeden z pracowników huty, zastrzegający sobie anonimowość, przed trzema laty rozpoczął się w Polsce boom na inwestycje. Ładowarki i spychacze były poszukiwanym towarem. Wielu wykonawców robót budowlanych zaczęło kołatać do bram huty o maszyny. Wykorzystał to właśnie przedsiębiorczy kierownik, który przy okazji poprawił stan swojego konta.

  - Teraz już takie praktyki są niemożliwe, bo zmienił się system współpracy handlowców w hucie z klientami - uważa Zbigniew Nita rzecznik prasowy HSW.  Zachodzi obawa matactwa

  Janusz Woźniak, szef prokuratury w Stalowej Woli: - Nie komentuję decyzji sądu, który nie przychylił się do naszej propozycji tymczasowego aresztowania podejrzanego. Jednak naszym zdaniem, zachodzi obawa matactwa z jego strony i będziemy się odwoływać.
  Niech to będzie przestroga

  Zbigniew Nita rzecznik prasowy Huty Stalowa Wola: - Ubolewam, że doszło do takiej sytuacji. Skoro jednak tak się stało, powinno się sprawę jak najszybciej wyjaśnić i oczyścić z podejrzeń służby odpowiedzialne za sprzedaż maszyn w HSW. Niech to będzie także przestrogą dla innych, że nie będzie pobłażania za łapówki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć