Więcej w kieszeni studentów

  Więcej w kieszeni studentów

  Zdzisław SUROWANIEC, <a href="mailto:surowaniec@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>surowaniec@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Cztery i pół razy więcej pieniędzy na stypendia otrzymają w tym roku studenci, którzy załapią się na unijny program wyrównywania szans edukacyjnych. W powiecie stalowowolskim urzędnicy starostwa szacują, że skorzysta z tego trzystu studentów. To dwa razy więcej niż przed rokiem.

  W powiecie stalowowolskim w ubiegłym roku na stypendia dla studentów było dwa miliony złotych. W tym roku do podziału jest już 9 mln 111 tys.
  zł. Ten przelew finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Szczęśliwiec, który zakwalifikuje się do programu, może liczyć na około 200 zł miesięcznie przez dziesięć miesięcy. Jednak pracownica Wydziału Edukacji w starostwie stalowowolskim Maria Pędlowska zastrzega się, że jeżeli wniosków będzie więcej od spo-dziewanej liczby, to ta kwota może być niższa. I na odwrót - kwota stypendium wzrośnie, jeżeli wniosków spełniających kryteria będzie mniej.  WAŻNE KRYTERIA

  A kryteria są następujące: kwota dochodu na członka rodziny nie może przekraczać 350 zł netto za 2005 rok. W przypadku studentów legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności jest to kwota 400 zł netto na członka rodziny. O stypendia mogą się ubiegać studenci studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych, studiów magisterskich, licencyjnych oraz uzupełniających magisterskich.

  Także uczniowie stalowowolskich szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, mogą się ubiegać o stypendia. Ale dotyczy to tylko uczniów, którzy mieszkają na terenach wiejskich, w rodzinach, gdzie dochód nie przekracza 504 zł za 2005 rok, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych 583 zł. Szacuje się, że w powiecie stalowowolskim skorzysta z tego około sze-ściuset uczniów, tyle samo co przed rokiem. I otrzymają podobne stypendia, bo w ich przypadku nie ma takiej podwyżki, jaką otrzymali studenci.  SZANSA DLA UCZNIÓW

  Maria Pędlowska uważa, że stypendia są szansą dla uczniów i studentów. - Jedni mogą uważać, że są to śmiesznie niskie kwoty. Inni natomiast wskazują, że jeżeli te pieniądze pozwolą studentowi częściej przyjeżdżać do domu, to już ta pomoc jest na wagę złota - powiedziała.

  Wicestarosta Stanisław Turek zwraca natomiast uwagę na wysokie koszty obsługi składanych wniosków. Do sprawdzania zgodności podawanych danych, do wyliczania wielkości stypendiów i ich wypłacania utworzona została urzędnicza machina. Biurokracja kosztuje.  Stanisław Turek, wicestarosta stalowowolski

  - Pamiętam, jak przyznawaliśmy stypendia bez tej biurokracji. Ile pieniędzy otrzymaliśmy, tyle kierowaliśmy do uczniów. Teraz spora część przyznanej kwoty idzie na tak zwane koszty kwalifikowane, na obsługę przyznawania stypendiów. A przecież szkoda każdego grosza, jaki mógłby trafić do uczniowskiej i studenckiej kieszeni.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć