Wiemy już co niszczyło uprawy rolnika z Zaleszan

  Wiemy już co niszczyło uprawy rolnika z Zaleszan

  Zdzisław Surowaniec, <a href="mailto:surowaniec@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>surowaniec@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Myślał, że to stonka korzeniowa kukurydzianka. Tymczasem była to larwa omacnicy prosowianki. - Coś takiego pojawiło się po raz pierwszy na polu - dziwi się.  - Posadziłem kukurydzę na dwudziestu arach - przyznaje rolnik. Kukurydza wyrosła, ale w sierpniu łodygi zaczęły się łamać. - Jak dmuchnął wiatr, to wyłamało sporo kukurydzy na polu - zaobserwował. Czegoś takiego do tej pory nie było. Połamanymi łodygami kukurydzy karmił krowy.  TO NIE STONKA

  Przed kilkoma dniami zauważył coś, co było przyczyną jego problemów. W łodydze kukurydzy zaobserwował larwę. Był pewien, że to stonka kukurydzianka, która pustoszy plantacje na Podkarpaciu. Przyniósł do redakcji łodygi i larwę.  Zadzwoniliśmy do Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Nisku. Tej instytucji podlegają powiaty niżański i stalowowolski. Po opisaniu wyglądu szkodnika specjalista Błażej Borowiec wykluczył stonkę.  - Wszystko na to wskazuje, że jest to omacnica prosowianka - powiedział. Walka z nią polega na głębokiej orce, zniszczeniu chwastów i zastosowaniu środków owadobójczych.  OSTRZEŻEGA INNYCH

  Wojciech Stilger zapewnia, że ten szkodnik po raz pierwszy pojawił się na jego uprawach, choć sieje kukurydzę od kilku lat.  - Chciałbym, żeby inni rolnicy dowiedzieli się, że jest taki szkodnik i przygotowali się do walki z nim - dodał. Błażej Borowiec obiecał zjawić się w najbliższych dniach u Stilgera i upewnić się, że jest to omacnica prosowianka.

  Sprawdziliśmy co zniszczyło ziemniaki

  Wojciechowi Stilgerowi dokuczył także inny szkodnik, który zniszczył mu uprawy ziemniaków na 35 arach. Upodobał sobie odmianę, która rosła na jego polu, inne pola ominął. Zamiast dorodnych bulw wykopał podziurawione ziemniaki. - Tylko pół furki ziemniaków zebrałem - ubolewa. Z opisu pędraka inspektor Błażej Borowiec wystawił diagnozę, że jest to rolnica zbożówka.
  Omacnica prosowianka

  Cieplolubny motyl nocny. Najgroźniejszy szkodnik kukurydzy w południowej Polsce. Na wielu plantacjach rośliny gąsienice tego motyla uszkadzają połowę, a nawet wszystkie rośliny. Największy wpływ na obniżenie plonów wywierają uszkodzenia kolb oraz złomy łodyg tuż ponad i poniżej miejsca osadzenia kolby.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć