Order z gwiazdą dla bohaterki

  Order z gwiazdą dla bohaterki

  Zdzisław SUROWANIEC <a href="mailto:surowaniec@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>surowaniec@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Osiemdziesięcioletnia Alfreda Markowska została doceniona za to, że w czasie drugiej wojny światowej uratowała życie blisko 50 dzieciom pochodzenia romskiego i żydowskiego. Otrzymała od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  Mieszkająca teraz w Gorzowie Wielkopolskim Alfreda Markowska w czasie wojny przez jakiś czas przebywała u rodziny w Rozwadowie, dzisiejszym osiedlu Stalowej Woli.  - Pamiętam, że mieszkałam przy głównej ulicy. Moi bracia pracowali na kolei i korzystali z pomocy dobrych Niemców - wspomina. Ale nie pamięta w jakich latach i jak długo mieszkała w Rozwadowie. - Ja jestem niepiśmienna i na takie rzeczy nie zwracałam uwagi - tłumaczy. Zresztą musiała się ukrywać i często zmieniała miejsce pobytu.  Na uroczystości w pałacu prezydenckim we wtorek była bratanica pani Alfredy, mieszkająca w Stalowej Woli Janina Klima. - To było dla nas wielkie przeżycie. Po raz pierwszy ktoś z Romów otrzymał to najwyższe polskie odznaczenie - powiedziała nam pani Janina.  - To odznaczenie jest odznaczeniem za wartości najwyższe, za ratowanie ludzkiego życia w warunkach piekła, jakie naszemu krajowi uczyniła, zgotowała III Rzesza, hitlerowski nazizm - powiedział prezydent Kaczyński.

  Na uroczystości obecna była społeczność Romów - także kapela, która zagrała cygańskie piosenki i melodie.  Szukała dzieci

  Alfreda Markowska urodziła się w 1926 roku, w wędrownym taborze cygańskim w okolicach Stanisławowa. W 1941 roku jej rodzina została wymordowana przez Niemców, a ona została aresztowana przez nacjonalistów ukraińskich, którzy następnie przekazali ją Niemcom. Po ucieczce z aresztu wraz z mężem przebywała na terenie getta w Lublinie, następnie w Łodzi i w Bełżcu, skąd za każdym razem uciekała, ratując dzieci żydowskie i romskie. Dowiadując się o kolejnych pogromach, odwiedzała okolice straceń w poszukiwaniu dzieci, które przeżyły. Ocalonych przewoziła do "bazy", wyrabiała im fałszywe dokumenty, oddawała naturalnym opiekunom, a inne umieszczała w rodzinach cygańskich lub wychowywała sama.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć